NASZE PODRÓŻE

Fotorelacje pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Cypr - trasa wycieczki


O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Słynna mozaika przedstawiająca Tezeusza walczącego z Minotaurem została odkryta przez polskich archeologów. W trakcie wykopalisk prowadzonych pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego w południowo-zachodnim sektorze Nea Pafos natrafiono na srebrne monety z wizerunkiem Aleksandra Wielkiego oraz marmurowe rzeźby Asklepiosa, Artemidy i Satyra. Natomiast w kampanii 1972 r. w ruinach nieznanej budowli odkopano wspomnianą mozaikę z Tezeuszem oraz drugą przedstawiającą kąpiel Achillesa. Mozaika ze sceną walki uważana jest za najpiękniejszą tego typu dekorację znalezioną na terenie cywilizacji śródziemnomorskich. Zarówno precyzja kompozycji w tondzie, jak i finezja w kolorystycznym modelowaniu figur za pomocą odpowiedniego doboru kamieni o różnej barwie, nie ma sobie równej. Odkrycie tak wysokiej klasy mozaik potwierdziło ostatecznie charakter całej budowli, jako pałacu prokonsula rzymskiego, który miał swą rezydencję w Pafos, skąd zarządzał całą wyspą.

Mozaika przedstawiająca Tezeusza walczącego z Minotaurem


INTERESUJĄCE FAKTY

Królestwo Cypru zostało założone przez krzyżowców podczas III wyprawy krzyżowej. która odbyła się w latach 1189-1192. Jeden z przywódców krucjaty, król angielski Ryszard I Lwie Serce podbił należący do Cesarstwa Bizantyjskiego Cypr w czasie drogi do Ziemi Świętej. Z wyspy uczyniono królestwo, a koronę wraz z wyspą odkupił od templariuszy w 1192 r. francuski szlachcic Gwidon z Lusignan. W ten sposób został królem wyspy, rządzonej odtąd przez dynastię Lusignanów. Gwidon jako Wit de Lusignan jest jednym z bohaterów powieści Zofii Kossak-Szczuckiej "Król trędowaty". Królestwo Cypru przetrwało do 1489 r., kiedy to Republika Wenecka przejęła kontrolę nad wyspą zmuszając ostatnią władczynię, Katarzynę Cornaro, do abdykacji. Cypr, jako kolonia Republiki Weneckiej pozostawał w rękach chrześcijańskich do czasu zdobycia go przez Imperium Osmańskie co miało miejsce w 1571 r.

Gwidon z Lusignan, król Jerozolimy i Cypru


CIEKAWE HISTORIE

W 1364 roku odbył się w Krakowie, zorganizowany przez Kazimierza Wielkiego zjazd królów i książąt, na którym miano rozstrzygnąć konflikt pomiędzy Habsburgami i Andegawenami. Jednym z jego uczestników był Piotr I, król Cypru oraz tytularny król Jerozolimy. Ten egzotyczny władca majbardziej znany jest z wyprawy wojennej dokonanej w 1365 r. na Egipt mameluków, w trakcie której zdobył i złupił Aleksandrię. Był to ostatni tak znaczący sukces militarny krzyżowców na Bliskim Wschodzie. Sama wyprawa, pomimo sukcesu miała jednak negatywny wpływ na handlowe kontakty między krajami chrześcijańskimi i muzułmańskimi. Piotr I wobec zagrożenia swojej ojczyzny potęgą turecką zabiegał o zorganizowanie krucjaty przeciwko niewiernym. Europejscy władcy pochłąnięci własnymi problemami nie byli nią jednak zainteresowani. Na otarcie łez pozostało królowi cypryjskiemu zwycięstwo w urządzonym podczas zjazdu turnieju rycerskim. Według relacji Jana Długosza, monarchów miał podejmować ucztą kupiec i rajca krakowski, Mikołaj Wierzynek.

Józef Simmler - Uczta u Wierzynka


Cypr

Maj 2009

Kościół w Jeroskipu

Podobnie jak innych turystów na Cypr sprowadziły nas cudowna przyroda, fantastyczne plaże, krystaliczne morze, zabytki oraz kulinarne specjały. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że się nie zawiedliśmy, a jedyne czego żałuję to fakt, że nie zdecydowaliśmy się odwiedziliśmy części północnej.

Zdecydowaliśmy się skorzystać z oferty biura podróży, które ulokowało nas w miejscowości Ajia Napa w hotelu położonym nad samym brzegiem morza. Niestety, ale ten turystyczny kurort zlokalizowany jest na wschodnim krańcu greckiej części Cypru i wszędzie stąd jest daleko. Jak zwykle wypożyczyliśmy na kilka dni samochód, co umożliwiło nam dotarcie do odległych zakątków wyspy. Nabradziej zapadła nam w pamięci wycieczka do odległego Pafos, gdyż przejechaliśmy wzdłóż całego wybrzeża, delektując się malowniczymi krajobrazami.


Ajia Napa


poranna kawka w drodze na plażę lepiej tutaj nie chodzić na bosaka parasole czas poznać okolicę zbieracz małż odpływ najtrudniejszy pierwszy krok przystań flagi grecka i cypryjska ogromne gliniane naczynia pitharia malowniczy klif Ten Anglik chyba trochę przesadził pozostałości monastyru Ajia Napa dzwonnica ozdobna kamieniarka nad głównym wejściem malownicze krużganki kilkusetletni figowiec sykomora

Podczas pobytu na Cyprze, mieszkaliśmy w położonym we wschodniej części wyspy kurorcie Ajia Napa. Miasto rozwinęło się z małej rybackiej osady w latach 80-tych XX w. kiedy nastąpił podział wyspy. Nie ma tu zbyt wielu atrakcji, a jedynym zabytkiem jest średniowieczny monastyr Ajia Napa. Tętniącą życiem miejscowość upodobali sobie natomiast bardzo młodzi mieszkańcy zachodniej Europy, co w dłuższym okresie, okazało się być dość uciążliwe.


Nikozja


przejście graniczne przy ulicy Ledras Kierunek Turecka Republika Cypru Północnego wielki zajazd dla karawan krużganki Buyuk Han fontanna pitharia zrujnowane domy w tureckiej części miasta ulica handlowa sklep z antykami minaret studnia ablucyjna Meczet Selimiye gotycka fasada ganek główne wejście do katedry portal wnętrze katedry zamienionej na meczet Nauczający imam Wypisy z koranu strefa zdemilitaryzowana Green Line stanowisko strzeleckie barykada zamykająca ulicę pamiątkowa fotka kościół św. Krzyża scenka uliczna balkony beztroska zabawa Pałac arcybiskupi Makariosa III Pomnik otaczanego kultem Makariosa III Pomnik Wolności

Nikozja, pozostaje jedyną na świecie podzieloną stolicą, składającą się z części tureckiej i greckiej, oddzielonych strefą zdemilitaryzowaną zwaną Green Line. Na szczęście przekroczenie granicy jest tylko formalnością i bardzo dobrze, bo właśnie tam znajdują się najciekawsze zabytki takie jak meczet Selimiye, Buyuk Han czy Bedestan. Pomimo tych atrakcji wizyta w części tureckiej, która jest biedna i bardzo zaniedbana, wywarła na nas przygnębiające wrażenie.


Górskie wioski


dziedziniec monastyru Agiou Mina pamiątkowa fotka Panorama Palaichori kamienne domostwa kościół Transfiguration of the Saviour mozolna wspinaczka temu się nie udało wszechobecne ule Drewniany ganek Wszechobecne róże uliczka w Kakopetrii Kościół Przemienienia Pańskiego z XVI w. Wnętrze kościoła, ikonostas Carskie wrota i zwieńczenie ikonostasu Ikona namiestna wota dziękczynne stare domostwa tutaj już nikt nie mieszka Średniowieczna uliczka w oczekiwaniu na turystów pamiątkowa fotka drogowskaz hotel Old Mill chwila relaksu dachówki dawny młyn wodny w całej okazałości wszechobecne balkony malowniczy zaułek

W trakcie naszej wycieczki w góry Troodos, pogoda nie dopisała. Na domiar złego, wpisany na listę Unesco, kościół Agia Sotira w Palechori był zamknięty i nie zobaczyliśmy wspaniałych malowideł ściennych z XVI w. Kiepski humoru poprawiła nam trochę wizyta w malowniczo położonej na skale pomiędzy dwoma potokami, wiosce Kakopetria. Zaś serwowana w w dawnym młynie wodnym, aromatyczna kawa, była istnym arcydziełem.


Ślady przeszłości


rekonstrukcja domostw w neolitycznej osady Chirokitia stanowisko archeologiczne Choirokoitia pamiątkowa fotka bizantyjski kościół Agia Paraskevi dzwonnica klasztor św. Neofita dziedziniec zewnętrzny główny kościół kompleksu klasztornego promenada w Pafos Port w Pafos ruiny średniowiecznej fortecy Saranta Kolones pozostałości rzymskich willi Ceramiczne rury kanalizacyjne Tezeusz zabijający Minotaura pierwsza kąpiel Achillesa kolumnada potęga przyrody latarnia morska odeon wybrzeże w pobliżu Pafos Governors Beach wędkarz

Cypr oferuje wiele atrakcyjnych miejsc wartych odwiedzenia, a jednym z nich jest wpisana na listę Unesco, neolityczna osada Chirokitia. Kamienne domostwa nie wydały nam się zbyt imponujące, ale kiedy uświadomiliśmy sobie, że liczą ponad 8 tysięcy lat, zmieniliśmy zdanie. Z kolei Park Archeologiczny Kato Pafos, zaskoczył nas różnorodnościa prezentowanych zabytków, pochodzących z czasów prehistorycznych, aż po okres średniowiecza.








Wasze komentarze: