NASZE PODRÓŻE

Zapiski pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Czechy - trasa wycieczki


INTERESUJĄCE FAKTY

Na przełomie XIII i XIV w. władcą Polski został Wacław II, król Czech z dynastii Przemyślidów. Wykorzystując rozbicie dzielnicowe, Wacław II wmieszał się w sprawy polskie w związku z bezpotomną śmiercią księcia krakowskiego Leszka Czarnego. Czeski władca w krótkim czasie opanował księstwa krakowskie i sandomierskie oraz Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie. Skutecznie prowadzona polityka umożliwiła mu w 1300 r. koronację na króla Polski, która odbyła się w katedrze gnieźnieńskiej. Wacław II oparł swoje rządy na urzędzie starosty, co w znacznym stopniu usprawniło administrację, a w całym kraju doszło do znacznej poprawy bezpieczeństwa i wzrostu dochodów skarbu. Niechęć do nowego władcy budziła natomiast jego polityka personalna, polegająca na opieraniu rządów na niemieckich przybyszach. W kraju rosła w siłę opozycja na której czele stał Władysław Łokietek. Walki przerwała śmierć króla, który zmarł na gruźlicę. Rządy po nim objął jego syn Wacław III, który jednak w następnym roku został zamordowany w trakcie przygotowań do zbrojnej wyprawy na Polskę. Kraków znalazł się w rękach księcia kujawskiego Władysława Łokietka, co zapoczątkowało proces jednoczenia naszych ziem.

Wacław II, król Czech i Polski


O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Pod rządami Jagiellonów Polska wyrastała na europejską potęgę, podczas gdy państwo czeskie borykało się z wewnętrznymi problemami wskutek działalności husytów i reakcji katolickiej. Królewicz Władysław II Jagiellończyk został wyznaczony na następcę tronu przez króla czeskiego Jerzego z Podiebradów w zamian za pomoc Polaków w jego zmaganiach z królem węgierskim i pretendentem do czeskiej korony, Maciejem Korwinem. Walki z Węgrami toczyły się ze ze zmiennym szczęściem, a po śmierci Korwina Władysław został także królem Węgier. Polski władca nie cieszył się jednak zbytnim poważaniem wśród swoich poddanych ze względu na słabość charakteru i gnuśność. Władysław II zmarł w 1516 r. a jego syn Ludwik II Jagiellończyk został królem Czech i Węgier. Ponieważ był niepełnoletni, w jego imieniu rządzili regenci. W odróżnieniu od ojca Ludwik miał więcej energii i inteligencji, jednak regenci z premedytacją zaniedbywali jego wychowanie. Młody król zginął w niejasnych okolicznośiach w bitwie z Turkami pod Mochaczem w 1526 r. W wyniku klęski Królestwo Węgier utraciło suwerenność, a Jagiellonowie wpływy w Europie Środkowej.

król Czech i Węgier, Ludwik II JagiellończykCzechy środkowe

Maj 2003

Panorama Pragi

Pierwszą wspólną majówkę postanowliśmy spędzić u naszych południowych sąsiadów. Do Czech wybraliśmy się własnym środkiem transportu, który zdał egzamin na piątkę, zapewniając szybki i komfortowy dojazd do odległych miejsc.

Te kilka wolnych dni, które mieliśmy do dyspozycji znacznie ograniczyły nam zakres zwiedzania. Pierwszym miejscem do którego skierowaliśmy nasze kroki była oczywiście Praga. Natomiast wybór pozostałych był już loterią, gdyż w Czechach jest mnóstwo atrakcyjnych miejsc wartych odwiedzenia. Zdecydowaliśmy się na zamek Konopiszcze oraz malownicze miasteczko Kutna Hora, które sławę zawdzięcza trochę makabrycznej Kaplicy Czaszek.


Praga


Panorama miasta z Hradczan zmiana warty Złota Uliczka katedra św. Wita wieża południowa portal nad wejściem zachodnim rzygacze św. Jerzy zabijający smoka widok na prezbiterium witraż czyny miłosierdzia zachodnia fasada bazyliki św. Jerzego wieże zachodnie Panorama miasta z wieży katedralnej przypory i pinakle widok z wieży katedralnej panorama miasta z wieży katedralnej plac Hradczański Pierwszy dziedziniec i Brama Mateusza dziedziniec Nowego pałacu królewskiego zamkowe schody i ulica Thunovska kościół św. Mikołaja czas na zimne piwko kolumna św. Trójcy most Karola pamiątkowa fotka widok na Most Karola i Wyszehrad Kamienica na starówce Późnogotycki dom `U Minuty` relief zegar astronomiczny Orloj zegar astronomiczny Orloj wieża Ratusza Staromiejskiego pomnik Jana Husa na Rynku Starego Miasta kościół Marii Panny przed Tynem Kamieniczka na Rynku Starego Miasta synagoga Klausova

Praga jest uważana za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy i nie ma w tym wiele przesady. Jako rodowity krakus jestem zakochany w moim rodzinnym mieście, ale muszę przyznać, że stolica Czech wprost mnie zauroczyła. Rynek Starego Miasta, Most Karola, Josefov, Mala Strana czy Hradczany to tylko jedne z wielu atrakcyjnych miejsc do których chciałoby się wracać. Nic dziwnego, że zabytkowe centrum Pragi zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.


Wyszehrad


wzgórze wyszehradzkie panorama Nowego Miasta kościół św. Piotra i Pawła relief przedstawiający Sąd Ostateczny rotunda św. Marcina panteon dla najbardziej zasłużonych Czechów

Wyszehrad to wzgórze na prawym brzegu Wełtawy, na terenie dzisiejszej Pragi. Dla Czechów to mityczne miejsce, gdyż według legendy właśnie tutaj miała się znajdować siedziba legendarnego władcy Kroka, jednego z twórców czeskiej państwowości. Dzisiaj nic już nie pozostało z dawnego zamku, jednak malowniczo położone i pełne zieleni miejsce doskonale nadaje się do odreagowania po zwiedzaniu pełnej zgiełku i turystów Pragi.


Zamek Konopiszcze


rezydencja cesarska Konopiszte dziedziniec studnia Trofea łowieckie arcyksięcia trofea łowieckie arcyksięcia Ten orzeł jest na szczęście żywy

Malowniczo położony nad jeziorem zamek Konopiszcze, wybudowano w XIII w. W trakcie swojej historii należał do różnych rodów, jednak jego najbardziej znanym właścicielem był arcyksiążę Franciszek Ferdynand, następca tronu Austro-Węgier, zamordowany w Sarajewie w 1914. Pomieszczenia pałacowe imponują bogactwem wyposażenia, jednak największe wrażenie zrobiła na nas kolekcja paru tysięcy myśliwskich trofeów zwierząt, osobiście upolowanych przez arcyksięcia Ferdynanda.


Kutna Hora


uliczka Barborska Kościół św. Barbary z XIV w. Neogotycka fasada przypory i sterczyny prezbiterium sklepienie sieciowe ambona panorama miasta plac Palackeho kościół św. Jakuba gotycka kamienna fontanna wejście do szybu kaplica Czaszek zejście do kaplicy herb rodowy książąt Schwarzenbergów upiorne ozdoby piramida z czaszek memento mori zwiedzający żyrandol Wnętrze ossarium upiorne piękno

Kutna Hora to stare, górnicze miasto z imponującymi gotyckim zabytkami, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco. Jednak te wszystkie atrakcje bije na głowę ossarium w podmiejskiej dzielnicy Sedlec. W kościele cmentarnym Wszystkich Świętych zgromadzono szczątki ponad 50 tysięcy ofiar epidemii dżumy, wojen husyckich oraz wojny trzydziestoletniej. Wrażenie jest niesamowite, gdyż cały wystrój wnętrza Kaplicy Czaszek wykonano z kości i czaszek zmarłych.
Wasze komentarze: