NASZE PODRÓŻE

Zapiski pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Egipt - trasa wycieczki


O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Archeolog, egiptolog i historyk sztuki Kazimierz Michałowski (1901-1981) był twórcą polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej i prekursorem nubiologii. Stworzona przez niego polska szkoła archeologii, łącząca wykopaliska i badania z pracami konserwatorskimi jest przyjmowana aktualnie jako wzorcowa. Jeszcze przed wojną w latach 1937-1939 brał udział w polsko-francuskich wykopaliskach w Edfu w Górnym Egipcie (odkrycie ślepych wrót mastaby z VI dynastii, ok. 2345-2181 p.n.e.) Jednak do najbardziej spektakularnych odkryć prof. Michałowskiego należą wykopaliska z lat 60-tych XX w. prowadzone w dolinie Deir el Bahari (ruiny świątyni grobowej Totmesa III z XVIII dynastii, 1504-1450 p.n.e.), Aleksandrii (teatr rzymski z IV w.n.e.) Tell Atrib w delcie Nilu (ruiny term z epoki rzymskiej) oraz Abu Simbel (udział w akcji ochrony świątyń skalnych Ramzesa II). Zasługi profesora Michałowskiego dla kultury Egiptu, zostały w pełni docenione przez rząd tego kraju, czego wyrazem było odsłonięcie w 2007 r. jego popiersia przed Muzeum Egipskim w Kairze.

Popiersie prof. Kazimierza Michałowskiego w muzeum w Kairze


TO WARTO ZOBACZYĆ

Nakręcono już mnóstwo filmów, których akcja jest mniej lub bardziej związana z Egiptem. Począwszy od Egipcjanina Sinuhe, Ziemi faraonów, Kleopatry, Króla Skorpiona i różnych wersjii Mumii, a skończywszy na Faraonie i Last Minute. Jednak filmem, który najbardziej utkwił mi w pamięci była romantyczna komedia Woody Allena pt. Purpurowa róża z Kairu. Akcja filmu toczy się w latach 30. XX wieku w New Jersey, a jego główną bohaterką jest młoda kelnerka (Mia Farrow) szukająca ucieczki od problemów małżeńskich i szarego życia. Kobieta często odwiedza miejscowe kino, a w trakcie jednego z seansów bohater filmu o takim samym tytule, opuszcza ekran i wyznaje jej miłość.

Plakat z filmu Purpurowa róża z Kairu


Egipt - rejs po Nilu

Kwiecień 2005

Egipt - rejs Nilem

Wyprawa do Egiptu należy do tego typu destynacji o których mówi się, że każdy powinien tam pojechać. Faktycznie, po zobaczeniu piramid, Sfinksa czy Doliny Królów wiele osób łapie bakcyla podróżowania i zwiedzania. Wytwory egipskiej cywilizacji obrosły tak wielką legendą, że niewielu potrafi oprzeć się jej magii.

Przeglądając oferty różnych organizatorów zdecydowaliśmy się na rejs po Nilu. Taki spoób zwiedzania wydawał nam się bardzo naturalny i jednocześnie... romantyczny. Przecież przez stulecia Nil był najważniejszą arterią komunikacyjną starożytnego Egiptu. Pomijając mankamenty zbiorowego zwiedzania wybór okazał się bardzo trafny. Statek pomimo, że swoje najlepsze lata miał już dawno za sobą był bardzo wygodny i zapewniał niezbędne w podróży udogodnienia. Jedyne czego potem bardzo żalowaliśmy to, iż nie wybraliśmy na fakultatywną wycieczkę do Abu Simbel.

    Z  POWODU  ZMIAN  W  NASZYM  ŻYCIU,  ZDJĘCIA   PRZEDSTAWIAJĄCE  MARTĘ  ZOSTAŁY  NA  JEJ  ŻĄDANIE  USUNIĘTE !   


Kair i Giza


kair fotki - Cytadela meczet Muhammada Alego kair zdjęcia - ozdobne zadaszenie fontanny ablucyjnej kair foto - panorama Kairu z murów cytadeli zdjęcia kair - ozdobna brama wejściowa do Kościoła Wiszącego fotki kair - zdjęcia giza - kościół wiszący w Kairze koptyjskim foto giza - punkt widokowy na płaskowyżu Giza zdjęcia z gizy - Sfinks i piramida Chefrena od strony krawędzi płaskowyżu foto z gizy - przed piramidą Chefrena fotki z gizy - Piramidy Mykerinosa i Chefrena giza fotki - Sfinks oraz piramidy Mykerinosa i Chefrena giza zdjęcia - Sfinks oraz piramidy Mykerinosa i Chefrena giza foto - Sfinks i piramida Chefrena zdjęcia giza - Sfinks i Wielka Piramida fotki giza - tajemniczy Sfinks

Piramidy i Sfinks nie zdążyły zrobić na nas piorunującego wrażenia bo chyba wszystko sprzysięgło się, aby tak się nie stało. Kiepska pogoda, tłumy turystów oraz największa zmora zorganizowanych wycieczek czyli...pośpiech. Czas, który dano nam na zwiedzenie płaskowyżu w Gizie nie starczył nawet na zobaczenie wszystkich atrakcji, nie mówiąc o robieniu fotek. Natomiast potem spędziliśmy ponad godzinę w perfumerii wąchając specyfiki, których nie chcieliśmy kupić.


Luksor


luksor fotki - w drodze luksor zdjęcia - Kolosy Memnona luksor foto - olbrzymi posąg Amenhotepa III zdjęcia luksor - widok na Dolinę Królów fotki luksor - Dolina Królów - wejścia do grobowców faraonów foto luksor - przewodnik zdjęcia z luksoru - malowidła we wnętrzu grobowca Ramzesa III foto z luksoru - lądowanie przed świątynią Hatszepsut fotki z luksoru - ależ tu tłoczno luksor fotki - granitowy sokół przed wejściem do świątyni luksor zdjęcia - przed wejściem do sanktuarium Amona luksor foto - filar ozyriacki Hatszepsut zdjęcia luksor - dziedziniec kolumnowy na trzecim tarasie fotki luksor - posąg Hatszepsut w formie mumii foto luksor - aleja sfinksów przed świątynią Amona zdjęcia z luksoru - pozostałości pylonu przy Wielkiej Sali Hypostylowej foto z luksoru - posąg Ramzesa II ze stojącą na jego stopach królową fotki z luksoru - ponad 30 metrowy granitowy obelisk Totmesa I luksor fotki - fragment obelisku z widocznymi hieroglifami luksor zdjęcia - tłumy w Wielkiej Sali Hypostylowej luksor foto - ponad 30 metrowe kolumny zdają się sięgać nieba zdjęcia luksor - potężne kolumny przytłaczają swoją wielkością fotki luksor - trzony kolumn ozdobione są reliefami foto luksor oby to teraz nie runęło świątynia Luksorska ukończona przez Ramzesa II meczet Abu al-Haggag zbudowany na ruinach świątyni strażnicyo

Luksor często nazywany jest największym muzeum świata na świeżym powietrzu ze względu na ruiny kompleksu świątyń w Karnaku, świątynię Narodzin oraz niezliczoną liczbę starożytnych posągów, świątyń i krypt znajdujacych się m.in. w Dolinie Królów i Dolinie Królowych na zachodnim brzegu Nilu. Największe wrażenie zrobiła na nas sala hypostylowa w świątyni Amona w Karnaku. Podparta 134 kolumnami z których najwyższe mają 23 m wysokości budzi szacunek dla kunsztu dawnych budowniczych.


Edfu i Kom Ombo


egipt edfu fotki - pylony świątyni Horusa egipt edfu zdjęcia - pylon mierzący 36 m wysokości egipt edfu foto - relief przedstawiający Ptolemeusza XII zdjęcia egipt edfu - u stóp boga nieba Horusa fotki egipt edfu - relief przedstawiający Horusa trzymającego kobrę foto egipt edfu - początkujący turyści zdjęcia z egiptu edfu - dziedziniec ofiarny świątyni Horusa foto z egiptu edfu - kolumnada chwila zadumy fotki z egiptu edfu - statua boga Horusa z głową sokoła egipt edfu fotki - a kuku, jestem tutaj egipt kom ombo fotki - nil egipt kom ombo zdjęcia - na statku egipt kom ombo foto - handlować można wszędzie zdjęcia egipt kom ombo - trzeba to wszystko nakręcić fotki egipt edfu - przyjemne chwile foto egipt kom ombo - zbliżamy się do celu zdjęcia z egiptu kom ombo - podwójna świątynia w Kom Ombo poświęcona Horusowi i Sobkowi foto z egiptu kom ombo - bogato zdobione kapitele kolumn fotki z egiptu kom ombo - dziedziniec Augustusa egipt kom ombo fotki - zachód słońca nad Nilem

Świątynia Horusa w Edfu należy do najlepiej zachowanych egipskich budowli sakralnych okresu ptolemejskiego. Najbardziej imponująco wyglądają olbrzymie reliefy na ścianach pylonów przedstawiające Ptolemeusza XII zabijającego wrogów Egiptu w obecności Horusa i Hathor. Natomiast świątynia w Kom Ombo jest chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na obecność dwóch naosów czyli pomieszczeń dla bóstwa.


Wioska nubijska


wioska nubijska fotki - jezioro Nasera wioska nubijska zdjęcia - Nil w pobliżu Asuanu wioska nubijska foto - w oczekiwaniu na turystów zdjęcia wioska nubijska - czy ten wielbłąd nie jest za ospały ? fotki wioska nubijska - czas ruszać foto wioska nubijska - w drodze do wioski nubijskiej zdjęcia z wioski nubijskiej - chwila wytchnienia foto z wioski nubijskiej - to prawdziwy krokodyl fotki z wioski nubijskiej - znowu w szkole wioska nubijska fotki - nubijka

Podczas pobytu w Asuanie odwiedziliśmy wioskę nubijską. Nubijczycy to lud afrykański, który w starożytności kilkakrotnie podbijał Egipt w różnych okresach dziejów tego państwa. Obecnie Nubijczycy jako grupa etniczna zamieszkują tereny południowego Egiptu i północnego Sudanu. W trakcie wycieczki zobaczyliśmy trochę domów dla miejscowych i bardzo dużo straganów dla turystów, natomiast największą atrakcją dnia okazała się przejażdżka na wielbłądach wzdłóż Nilu.
Wasze komentarze: