NASZE PODRÓŻE

Fotorelacje pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Francja południowa - trasa wycieczki


CIEKAWOSTKI Z PRZESZŁOŚCI

Niewiele osób wie, że krucjaty organizowane były także w średniowiecznej Europie, a kierowano je przeciwko heretykom i poganom. Jednymi z nich byli katarzy (katarowie) zwani także albigensami (od miasta Albi). Dualistyczny ruch religijny katarów skierowany był przeciw ustrojowi feudalnemu i hierarchii kościelnej, więc na reakcję Kościoła nie trzeba było długo czekać. W 1208 r. papież Innocenty III ogłosił przeciwko katarom krucjatę. Każdemu, kto weźmie w nej udział obiecał, nie tylko odpust zupełny grzechów, ale również możliwość przejęcia dóbr heretyków. Ta druga zachęta była dla wielu dużo bardziej atrakcyjna. Francuskie rycerstwo pod wodzą okrutnego Szymona de Monfort, wspierane duchowo przez św. Dominika Guzmana z Tuluzy (założyciela zakonu dominikanów) ruszyło na heretyków. Główne ośrodki katarów w Beziers, Carcassonne, Minerve, Montsegur, Queribus i Peyrepertuse zostały zdobyte, a tysiące heretykow spalono na stosach. Faktyczny kres religii położyła trwająca przez dziesięciolecia działalność inkwizycji. Zbigniew Herbert poświęcił albigensom esej "O albigensach, inkwizytorach i trubadurach" w zbiorze "Barbarzyńca w ogrodzie".

Wygnanie katarów z Carcassonne w 1209 roku


INTERESUJĄCE FAKTY

Położone na Lazurowym Wybrzeżu miasto Cannes znane jest na całym świecie dzięki międzynarodowemu festiwalowi filmowemu. Odbywa się on co roku (z pewnymi wyjątkami) i gromadzi osoby związane z przemysłem filmowym oraz tłumy fanów. Podczas festiwalu przyznawana jest nagroda dla najlepszego filmu tzw. Złota Palma. Najczęściej nagrodę tę zdobywali twórcy amerykańscy, włoscy, francuscy oraz brytyjscy. Jedynymi polskimi filmami, które otrzymały Złotą Palmę, są "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy oraz "Pianista" Romana Polańskiego (produkcja polsko-francuska). Po zakończeniu festiwalu, bez gwiazd brylujących na czerwonym dywanie, setek reporterów, rozentuzjazmowanego tłumu oraz całej tej oprawy Pałac Festiwalowy wygląda delikatnie mówiąc bardzo skromnie. Jedyną atrakcją jest wtedy słynna Aleja Gwiazd z odciskami dłoni sławnych ludzi związanych z przemysłem filmowym. Miłym akcentem polskim są odciski dłoni naszych rodaków, reżysera filmowego i teatralnego Andrzeja Wajdy, producenta filmowego, scenarzysty i aktora Romana Polańskiego oraz reżysera, scenarzysty i aktora Andrzeja Żuławskiego.

Aleja Gwiazd, odcisk dłoni Andrzeja Żuławskiego


CIEKAWE HISTORIE

Co roku, 24 i 25 maja Romowie (Cyganie) z całej Europy gromadzą się w nadmorskiej miejscowości Saintes-Maries-de-la-Mer, aby uczcić swoją patronkę, świętą Sarę. Według różnych przekazów podczas prześladowania pierwszych chrześcijan, Łazarz, jego siostry Maria Magdalena i Marta, Maria Salome (matka apostołów Jana i Jakuba Większego), Maria Jakubowa (matka apostołów Jakuba Mniejszego, Judy i Szymona), jej służąca Sara oraz święty Maksymin zostali w 42 r. n.e. wysłani w łodzi na morze. Dopłynęli bezpiecznie do południowego brzegu Galii do miejsca nazwanego później Saintes-Maries-de-la-Mer. W połowie XV w w krypcie Les Stes-Maries odnaleziono szczątki, które zidentyfikowano jako Sarę, Salome i Marię, matkę Jakuba. W trakcie uroczystości Romowie odtwarzają przybycie Sary do Francji, a jej figura niesiona jest do morza. Niektórzy badacze wskazują na podobieństwo ceremonii poświęconej Sarze z kultem hinduskiej bogini Kali, wiadomo bowiem, że Romowie są pochodzą z Indii. Autorzy książki "Święta krew, Święty Graal", sugerują, że Sara była córką Jezusa Chrystusa i Marii Magdaleny. Koncepcję tę spopularyzował także Dan Brown w powieści "Kod Leonarda da Vinci".

Figura Świętej Sary w Saintes-Maries-de-la-Mer


O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Most św. Benezeta, bardziej znany jako Most Awinioński został zbudowany pod koniec XII w. Łączył miasto Awinion z osadą na drugim brzegu Rodanu i był ważnym punktem na szlaku handlowym. Legenda głosi, że jego budowę rozpoczął św. Benedykt, kiedy Bóg we śnie nakazał mu połaczyć oba brzegi rzeki. Konstrukcja o długości 900 m składała się z 22 przęseł i była wielokrotnie przebudowywana. Most często niszczyły powodzie, a po jednej z nich, która miała miejsce w XVII w. pozostały tylko 4 przęsła i romańska kaplica. Most Awinionski jest bardzo spopularyzowany w europejskiej kulturze. Traktuje o nim znana dziecięca piosenka `Sur le pont d’Avignon` (Na moście w Avignon). Zarówno do mostu jak i do wspomnianej piosenki nawiązuje wiersz autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego `Sur le pont d'Avignon` (napisany w 1941 r.), który z muzyką Andrzeja Zaryckiego pod tytułem `Na moście w Avignon` genialnie zaśpiewała w 1968 r. Ewa Demarczyk. Z pewnością każdy słyszał refren piosenki `Tańczą panowie, tańczą panie na moście w Awinion`. W rzeczywistości zabawy nie odbywały się na moście lecz na wysepkach pod jego przęsłami.


Francja południowa, Andora, Monako

Lipiec 2023

Most Pont du Gard

Zwiedzanie Francji południowej planowałem już od kilku lat, ale jakoś nigdy nie było okazji. W trakcie podróży wykorzystałem inne niż zazwyczaj sposoby przemieszczania się i nocowania. Wszystko udało się znakomicie, a przejazdy w systemie BlaBlaCar i noclegi pod namiotem dały mi pełną swobodę zwiedzania i wypoczynku.

W przeciwieństwie do Paryża i zamków nad Loarą regiony leżące nad morzem Śródziemnym jak Oksytania czy Prowansja są niedoceniane przez turystów. Zupełnie niesłusznie. Pomijając malownicze krajobrazy i możliwość zarzywania kąpieli morskich i słonecznych zwiedziłem mnóstwo miejsc i zabytków z których wiele znajduje się na liście Unesco. W Albi, Collioure, Arles i Aix en Provance podążałem śladami najsłynniejszych malarzy przełomu XIX/XX w. Odwiedziłem Monako, jedno z najmniejszych państw Europy. Niestety, ale zaliczyłem też wpadki. Na dworcu w Marsylii, przez moją nieuwagę skradziono mi ładowarkę i baterie do aparatu fotograficznego.


FRANCJA

Lourdes


Zamek warowny Chateau Fort z XI/XII w. Machikuły Most zwodzony Herb miasta Lourdes, orzeł z pstrągiem w dziobie Dziedziniec zamkowy, w głębi donżon z XIV w. Makieta architektury pirenejskiej Widok w kierunku zachodnim na centrum pielgrzymkowe Panorama miasta Sarkofagi z VII w. i dyskoidalne kamienie nagrobne z XVI-XIX w. z Kraju Basków Kamienny nagrobek na przyzamkowym cmentarzu Plac Peyramale, pomnik poległych w stylu art deco Nowy kościół parafialny z końca XIX w. Chrzcielnica ze starego kościoła w której dokonano chrztu Bernadett Soubious Le Cachot, miejsce w którym Bernadette mieszkała w okresie objawień Chemin de Bernadette, mosiężny znacznik na drodze z wizerunkiem świętej Pamiątki dla pielgrzymów Polski akcent, ojciec Kolbe Pamiątki dla pielgrzymów Pielgrzym z diecezji Beauvais z północnej Francji Pamiątka z pielgrzymki Podziemna Bazylika św. Piusa X Fragment sutanny ze śladami krwi, którą Jan Paweł II miał na sobie 13 maja 1981 r. Górna Bazylika i Grota Objawień Pielgrzymi modlący się przed Grotą Ojawień Grota Objawień ze ścianami wygładzonymi dotknięciami milionów rąk Kaplica Światła Symboliczne przedłużenie modlitwy Rzeka Ousse, w głębi Bazyliki Górna i Różańcowa Neobizantyjska Bazylika Matki Bożej Różańcowej Portal Pielgrzymi z różnych stron świata Krypta na skale Massabielle, w głębi relikwiarz z relikwiami św. Bernadetty

Moim pierwszym przystankiem na francuskiej ziemi było Lourdes, sanktuarium maryjne i cel pielgrzymek milionów wiernych. Faktycznie na każdym kroku czuje się religine uniesienie pielgrzymów przybywających tutaj w różnych intencjach. Kompleks pielgrzymkowy jest naprawdę imponujący, ale to nie wszystko co można zobaczyć w Lourdes. Ze średniowiecznej twierdzy Chateau Fort rozciąga się wspaniały widok na miasto i sanktuarium.


Tuluza


Romańska bazylika św. Saturnina z XI/XII w. Renesansowa brama, w głębi ośmioboczna wieża z XIII w. Romański portal, św. Jakub Większy Romański portal, demony unoszące Szymona Maga Przestronne wnętrze bazyliki Ozdobiony baldachimem grobowiec św. Saturnina z XVIII w. Fragment nawy bazyliki dobudowanej w XIII w. Chrystus na krzyżu z XII w. hrabiego Raymunda IV Zmartwychwstanie Chrystusa, fresk z XII w. Ambit, muszle św. Jakuba Ambit, Chrystus w chwale w tetramorfie Malowniczy zaułek Barokowa kaplica Karmelitów z XVII w. Wnętrze kaplicy, malowidła Jean-Baptiste Despax z XVIII w. Jean-Pierre Rivalz, alegorie cnót (Pokora i Wiara) Kościół Notre-Dame du Taur z XIV w. Uliczna lampa Plac Kapitoliński Neoklasycystyczna fasada kapitolu (ratusza) z 1750 r. Malowidła Morettiego na sklepieniu arkad Plac Esquirol Pogawędka Wnętrze gotyckiej świątyni jakobinów Relikwie św. Tomasza z Akwinu (1224-1274) Jedna z siedmiu wysmukłych kolumn otoczona wieńcem witraży Hotel d`Assezat, rezydencja kupiecka z XVI w. Pont Neuf, most nad Garonną z XVI/XVII w. Klasztor augustianów z XIV w. Muzeum Augustianów, terakotowe figury proroków i sybilli z 1523 r. Klasztorne krużganki

Stolica Oksytanii Tuluza ma wiele do zaoferowania przybyszom, o czym naocznie się przekonałem. W średniowiecznych uliczkach, kościołach i katedrach widać ślady burzliwych dziejów miasta. Najbardziej zachwyciła mnie bazylika św. Sernina, będąca ważnym przystankiem na trasie pielgrzymek do Santiago de Compostella. Okazuje się, że w latach 20-tych XX w. z Tuluzy wyruszał na loty pocztowe do Afryki i Ameryki Południowej Antoine de Saint-Exupery, autor Małego Księcia.


Albi - miasto heretyków


Pont Vieux nad rzeką Tarn Śreniowieczne domy przy Rue d'Engueysse Fasada domu w typie muru pruskiego Katedra św. Cecylii, widok od strony Pałacu Biskupiego Masywna konstrukcja przypominająca twierdzę Katedra św. Cecylii w całej okazałości, po prawej Pałac Biskupi Berbie Kamienny gargulec Portal biskupa Dominika z Florencji z XV w. Tympanon portalu z figurami św. Cecylii i klęczącego biskupa Dominika Baldachim południowego portalu Południowy portal Wnętrze katedry, widok w kierunku wschodnim (na chór) Sklepienie żebrowe nawy Alegoryczna dekoracja ścienna, penitentia (skrucha) Sąd Ostateczny, fresk z 1490 r. Fragment fresku przedstawiający męki grzeszników Kamienne lektorium, widok od strony nawy Wnętrze chóru Sklepeinie nad chórem, Chrystus w chwale w tetramorfie Misterne dekoracje stalli chóru Stalle, figura anioła Kaplica św. Cecylii, figura świętej z widocznymi na szyi śladach po cięciach mieczem Skarbiec katedralny, relikwie św. Cecylii Pałac Berbie (siedziba biskupów) z XIII/XIV w. Toulouse-Lautrec przy pracy Pałac Berbie, jedna z sal w Muzueum Toulouse-Lautreca Sklepienie galerii Amboise przypominające odwrócony kadłub łodzi Pamiątkowa fotka z tarasu widokowego Widok na rzekę Tarn i Stary Most z XI w. Ogród pałacowy założony w XVII w. Pergola, kamienna figura Dionizosa Malowniczy zaułek Pozostałości krużganków romańskiej katedry Romańsko-gotycka kolegiata św. Salwiusza Jezus przed Sanhedrynem, rzeźby w drewnie z XII w. Spętane ręce Jezusa Wirydarz Klasztorne krużganki

Albi znane jest z religijnego ruchu Albigensów, oraz wspaniałej kolekcji obrazów urodzonego w tym mieście malarza Touluse-Lautreca. Potężna, przypominająca twierdzę gotycka katedra Ste-Cecile została zbudowana po zwalczeniu katarów na przełomie XIII/XIV w. i miała za zadanie oszołomić przepychem mieszczan sprzyjających heretykom. Zamysł z pewnością sie udał, gdyż katedra znalazła się na liście Unesco.


Carcassone


Most na rzece Auda, panorama Carcassone Mury wschodnie, na pierwszym planie Tour du Tresau Pamiątkowa fotka Mury południowe, w głębi po lewej Tour d`Qurliac Zamkowa fosa Brama Narbońska i barbakan św. Ludwika Dame Carcass, legendarna obrończyni miasta (VIII w.) Brama Narbońska w całej okazałości Uliczka Cros Mayerevielle Chateau Comtal (zamek hrabiowski) Tour des Casernes Tour Pinte, wieża obserwacyjna Barbakan zamkowy Tour des Casernes, machikuły Wnętrze hurdycji Mury północne z czasów rzymskich (IV w.) Tour de Justice Muzeum zamkowe, okna maswerkowe z domu Grassalio Muzeum zamkowe, Uśmiechnieta Madonna, rzeźba z XIV w. Muzeum zamkowe, kamienny nagrobek rycerza Widok na miasto Dachy Tour du Four Saint Nazaire Pamiątkowa fotka Tour Mipadre Romańsko-gotycka bazylika św. Nazariusza Bazylika, kamień oblężenia Carcassonne, fragment sarkofagu z XIII w. Bazylika, rozeta z XIII/XIV w. Średniowieczny  dom z podcieniami Wielka sudnia przy placu Grand Puits Brama Seneszala Kamienne kurtyny prowadzące do niezachowanego barbakanu, w głebi Château Comtal

Carcassone zwiedzałem w trakcie prawdziwego oblężenia. Nie była to jednak wroga armia, ale tłumy francuskich rodzin z dziećmi i turystów, którzy w niedzielne przedpołudnie postanowili odwiedzić wpisane na listę Unesco największe w Europie średniowieczne fortyfikacje miejskie. Wysokie mury i strzeliste baszty Chateau comtal zrobiły na mnie niesamowite wrażenie, ale muszę przyznać, że zwiedzanie w takich warunkach było istną "drogą przez mękę".


Perpignan i Collioure


Le Castillet, brama miejska z XIV w. Katedra św. Jana z XIV/XV w. Dzwonnica z ażurowym zwieńczeniem z kutego żelaza Gotyckie okno witrażowe Ołtarz w stylu katalońskim Witraż z przedstawieniem Tronu Łaski Ratusz miejski z fasadą ozdobioną otoczakami Fasada la Loge de Mer z XIV/XVI w. będącego siedzibą Trybunału Handlu Morskiego La Loge de Mer, symbol bogactwa miasta Kawiarnie przy placu Franciszka Arago Umocnienia otaczające Pałac Królów Majorki Colliure, Chateau Royal dawna siedziba templariuszy Tour Aval, dawna latarnia morska z XIV w. Panorama miasta z portu Łodzie rybackie w porcie Oryginalnie ozdobiona kamieniczka Stojaki z obrazami na portowym deptaku Reprodukcja obrazu Henriego Matisse`a przedstawiającego port w Colliure Portowy deptak Prawdziwe gąbki po 12 euro za sztukę Reprodukcja obrazu Andre Deraina - Łodzie rybackie w Collioure Pamiątki dla turystów Plaża miejska, w głębi kościół Notre Dame des Anges Nastrojowe wnętrze kościoła

Perpignan jest stolicą Roussilon, historycznej krainy zwanej Katalonią Północną. To bogate w zabytki miejsce, jednak dużo większą popularnością cieszy się położone nad samym morzem, malownicze Collioure. Miasto zyskało sławę na początku XX stulecia, gdy jego kolory urzekły fowistów Henriego Matisse`a i Andre Deraina. Mnie natomiast urzekła plaża na której relaksując się podziwiałem starówkę i średniowieczny zamek Templariuszy.


Zamki Katarów


Francuskie Pireneje, departament Aude Zamek Queribus Wejście do twierdzy Druga linia umocnień Wejście do trzeciej linii umocnień Pomieszczenia gospodarcze i magazynowe Pomieszczenie dla straży Donżon, wieża mieszkalno-obronna Donżon, komnata z kolumną Widok na okolicę Panorama okolicy, w głębi na horyzoncie zamek Peyerepertuse Zamek Peyerepertuse Stroma ścieżka prowadząca na szczyt grani Dolny Zamek Wejście do zamku Wnętrze wieży obronnej Malowniczy widok Donżon San Jordi, po prawej pozostałości zabudowań gospodarczych Teraz królują tu rośliny Schody św. Ludwika prowadzące na szczyt donżonu Siła natury Donżon San Jordi, w głębi po lewej widoczny zamek Queribus Pozostałości zamkowej kaplicy Donżon San Jordi, widok na Dolny Zamek

Zamki Queribus i Peyrepertuse zbudowano na górzystych terenach wyznaczających niegdyś granicę pomiędzy Francją, a Aragonią. Obydwie fortece nawet dzisiaj wzbudzają respekt, a wspinaczka na szczyt Peyrepertuse wąskimi i krętymi wąwozami jest nie lada wyzwaniem. Natomiast usadowione na 700 m występie skalnym Queribus było miejscem ostatniego oporu katarów. Z obydwu szczytów miałem przyjemność podziwiać malowniczą panoramę okolicy.


ANDORA

Andora


Miasteczko Canillo, na szczycie góry majaczy Mirador del Roc del Quer Kościół św. Sernina z XVII/XVIII w. Oryginalny krucyfiks z wizerunkiem nocy i dnia Kamienny dom z XIX w. Mirador del Roc del Quer Wysokogórskie łąki i pastwiska Bujna roslinność Droga na szczyt Pamiątkowa fotka Platforma widokowa o długości 12 m Słynna rzeźba The Ponderer (Zamyślony) Dolina Montaup i Pireneje Czas wracać Górski potok Świeża woda zdrowia doda Zabudowania Canillo Kościół św. Jana z Caselles z XI/XII w. Andora la Vella, rwąca rzeka La Valira Kompleks termalny Caldea Pokryta szkłem wieża Caldea o wysokości 80 m Most Puente de Paris nad rzeką La Valira Salvador Dali, rzeźba Szlachetność czasu Tradycja i nowoczesność Kościół św. Estebana z XI/XII w. Główny ołtarz w stylu katalońskim Słynna rzeźba romańska Matka Boska z Meritxell Casa de la Vall z XVI w. dawna siedziba Rady Generalnej (parlament Andory) Para tańczaca sardanę, narodowy taniec kataloński Kompozycja `7 poetów` przed budynkiem parlamentu Fragment kompozycji `7 poetów`

Andora to małe państwo w Pirenejach na granicy francusko-hiszpańskiej. Stolica kraju Andora la Vella nie zrobiła na mnie tak wielkiego wrażenia jak sama podróż, która okazała się ciekawym doświadczeniem. Natomiast doskonałym pomysłem była wizyta w malowniczym miasteczku Canillo. Po dość uciążliwej wspinaczce dotarłem do Mirador del Roc del Quer, skąd podziwiałem zapierającą dech w piersiach panoramę Pirenejów.


FRANCJA

Nimes


Ozdobna brama Jardines de la Fontaine Statua Diany, rzymskiej bogini przyrody Nimfeum, na postumentach wazy medycejskie Nimfeum, nimfa lejąca wodę z dzbana Świątynia Diany z I w. n.e. Tour Magne, wieża dawnych fortyfikacji miejskich Panorama Nimes ze szczytu wieży Kanał Fontanny, w głębi Most Vierne’a Nenufary Świątynia Maison Carree z I w. n.e. Ściana zachodnia z pilastrami Strop portyku Korynckie kapitele Uliczka starówki Kwiaty Beffroi, dawna dzwonnica z XV w. Balkon Porta Augusta Statua cesarza Oktawiana Augusta Eklektyczny kościół św. Perpetui z czasów Drugiego Cesarstwa Archanioł Michał Fontanna Pradier, stojąca kobieta symbolizuje miasto Nimes Rzymski amfiteatr z I w. n.e. Pomnik francuskiego matadora Nimeno II Łuki i kolumny widziane z zewnątrz Wejścia dla widzów Wewnętrzny korytarz Arena w całej okazałości Pamiątkowa fotka Miejsce mocowania masztów velarium, które chroniło widzów przed słońcem

Podobno słońce świeci w Nimes przez 300 dni w roku. Nie wiem czy to prawda, ale w dniu w kórym odwiedziłem to miasto świeciło przez cały dzień. W Nimes zachowało się mnóstwo zabytków z czasów rzymskich, ale największe wrażenie zrobił na mnie nie amfiteatr, ale świątynia Maison Carree czyli Kwadratowy Dom. Sporym zaskoczeniem okazał sie kontrast pomiędzy skromnym wnętrzem zwanym cellą, a okazałą fasadą z korynckim kolumnami.


Pont du Gard


Panorama miasteczka Remoulins Kierunek Pont du Gard ! Avenue du Pont du Gard Winnica Pont du Gard, pierwsze spotkanie Pamiątkowa fotka Izbica zmniejszająca napór wody na filar Najwyższe kondygnacje arkad Most drogowy dobudowany do akweduktu w 1745 r. Graffiti wykonane przez XIX w. turystów Widok z mostu w kierunku północno-wschodnim Plaża na skalnej półce Kanał na szczycie akweduktu, którym płynęła woda Dalsza część akweduktu wykuta w litej skale Jaskinia Salpêtrière, stanowisko kultury paleolitycznej sprzed 19 000 lat Trzy kondygnacje arkad Wystające kamienie służyły jako punkty podparcia rusztowania Pamiątkowa fotka Rzeka Gard, widok w kierunku zachodnim Czas wracać

Wpisany na listę Unesco Pont du Gard jest częścią rzymskiego akweduktu doprowadzającego wodę do miasta Nîmes. Nie będę chyba zbyt oryginalny, kiedy napiszę, że most zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Miałem możliwość obserwowania go o różnych porach dnia, co trochę przypomninało doświadczenia Claude’a Moneta, który właśnie w taki sposób malował katedrę w Rouen. Wolny czas wykorzystałem na leniuchowanie, opalanie się i pływanie w rzece Gard.


Awinion - miasto papieży


Rzeka Rodan i Most Awinioński Panorama starówki z mostu Daladiera Mury obronne Awinionu Esplenada placu Pałacu Papieskiego Barokowy Hôtel des Monnaies z XVII w., dawna mennica Zdobienia fasady, herb kardynała Borghese Mały Pałac, siedziba biskupów awiniońskich Narożna wieżyczka strażnicza Dawna kaplica pałacowa Sklepienie żebrowe ozdobione zwornikiem z herbem Monseigneur Dominique Marini Zwiastowanie, rzeźby z mauzoleum kardynała Jeana de Lagrange (XV w.) Sandro Boticelli, Matka Boska z Dzieciątkiem Nowy pałac Papieski w całej okazałości Baszty obronne nad głównym wejściem do pałacu Papieskiego Główny dziedziniec Nowego Pałacu Konsystorz, sala obrad kurii Makieta pałacu Papieskiego Sklepienie kaplicy św. Jana Jedna z komór skarbca w podłodze zamykana kamiennymi płytami Króżganki wokół dziedzińca Starego Pałacu Klemensa V Grand Tinel, refektarz w którym odbywało się konklawe Ogromny komin w pałacowej kuchni Nowy Pałac, wnętrze zakrystii północnej Wielka kaplica Loża Błogosławieństw Taras widokowy na dachu Starego Pałacu Bliźniacze baszty ozdobione pinaklami Machikuły baszty Tour de la Campane Widok na południową pierzeję placu Pałacu Papieskiego Romańska katedra Notre Dame des Doms Grupa Ukrzyżowanie przed wejściem do katedry Nagrobek papieża Benedykta XII Okno witrażowe Widok na Most Awinioński z murów obronnych Most Awinioński, pamiątkowa fotka Kaplica świętych Mikołaja i Bénézeta Wejście na most z murów obronnych Gmach Opéra d'Avignon z XIX w. Uliczna mozaika z herbem miasta Wieża ratuszowa Kaplica oratorian z XVIII w. Wakacyjna fryzura Kościół Celestynów z końca XIV w. Fontanna przy ulicy Jean Jaures Wieża kościoła św. Martiala z XIV w. Brama Republiki

W XIV w. Awinion był siedzibą papieży w trakcie tzw. niewoli awiniońskiej. Wpisany na listę Unesco Pałac Papieski jest największą atrakcją miasta. Monumentalna gotycka budowla zrobiła na mnie ogromne wrażenie, chociaż w trakcie zwiedzania często traciłem orientację w gąszczu sal, komnat i korytarzy. Na Moście Awiniońskim, byłem świadkiem spontanicznego występu uczestników wycieczki z Polski, którzy zatańczyli i zaśpiewali słynny szlagier Ewy Demarczyk.


Orange


Łuk Triumfalny Tyberiusza Monumentalna brama Fasada wschodnia, trofea wojenne i skuci jeńcy Fasada południowa, relief przedstawiający bitwę Legionu II Augusta z Galami Ratusz miejski Plac Republiki, pomnik księcia Oranii Raimbaut II Malowniczy zaułek Starówka Pomnik prze teatrem, Starożytny geniusz sztuki Kościół św. Florencjusza z XIV/XVI w. Figura św. Rocha z psem Widok z teatru na antyczne forum Forum, ruiny rzymskiej świątyni z II w. Widok teatru od ulicy de l' Ancien Hôpital Główne wejście dla widzów Monumentalna skene (61 m długości i 37 m wysokości) Marmurowy posąg cesarza Oktawiana Augusta Maski teatralne, smutna i radosna Pamiątkowa fotka Panorama miasta ze wzgórza św. Eutropiusza

Od miasta Orange przyjęło swą nazwę Księstwo Oranii, z którego wywodzą się przedstawiciele dynastii Orańskiej-Nassau władający po dzień dzisiejszy Królestwem Niderlandów. Można tu podziwiać wpisane na listę Unesco - Łuk Triumfalny Tyberiusza oraz rzymski teatr wraz z otaczającą go zabudową. Szczególnie oczarował mnie ten drugi zabytek z uwagi na monumentalną skene, która niemal w całości przetwała do naszych czasów.


Arles - miasto Van Gogha


Teatr rzymski z I w. n.e. Główne wejście Łuki i kolumny areny widziane z zewnątrz Przejście prowadzące na arenę Arena w całej okazałości Pokaz walki gladiatorów, w środku sędzia Starcie Zwycięzca może być tylko jeden Łuki areny widziane od wewnątrz Pamiątkowa fotka Sklepienia szczytowych arkad Widok na miasto, w głębi rzeka Rodan Zaproszenie Pozostałości teatru antycznego Plac Forum, pozostałości rzymskiej świątyni Cafe Van Gogh, widok współczesny Vincent Van Gogh, Taras kawiarni przy placu Forum w Arles Chwila relaksu Mała czarna Uliczka Jean Jaures, w głębi budynek ratusza Plac Republiki, ratusz miejski z XVII w. Wszechobecny Vincet Romański kościół św. Trofima Fragment portalu, św. św. Bartłomiej, Jakub Większy, Trofim, Jan Ewangelista i Piotr Daniel w jaskini lwów Taraska, potwór z folkloru prowansalskiego pożerający człowieka Tympanon, Chrystus w chwale w tetramorfie Nawa główna Kaplica Grobu Świętego, scena przedstawiająca złożenie do grobu Kaplica Saint-Genès, sarkofag przedstawiający przejście przez Morze Czerwone Witraż z wizerunkiem Matki Boskiej i św. Trofima Krużganki klasztoru św. Trofima Kapitel Galeria gotycka z XIV w. Filar północno-zachodni, w centrum św. Trofim Relief przedstawiający pocałunek Judasza Klasztor św. Trofima, w głębi dzwonnica Galeria nad krużgankami Co łaska Vincent van Gogh, Dziedziniec szpitala w Arles Figura w narożniku domu Kryptoportyk, podziemne składy magazynowe z I w. p.n.e. Kryptoportyk, podziemne składy magazynowe z I w. p.n.e. Figura w narożniku domu Wielki Przeorat Zakonu Maltańskiego z XVI w. Gargulec Gargulec Termy Konstantyna z IV w. Termy Konstantyna, pozostałości tapidarium Termy Konstantyna, fragment hypocaustum Most Trinquetaille, widok współczesny Vincent van Gogh, Most Langlois w Arles Pocałunek Rzeka Rodan, po bokach przyczółki Mostu Lwów zbombardowanego w 1944 r. Muzeum Starożytności, rzymska barka rzeczna Muzeum Starożytności, model amfiteatru Muzeum Starożytności, mozaika przedstawiająca Boga Czasu Aiona kręcącego sferą niebieską ozdobioną znakami zodiaku Most Langlois, widok współczesny Vincent van Gogh, Most Langlois w Arles

Moje oczekiwania przed wizytą w Arles były bardzo duże i muszę przyznać, że się nie zawiodłem. To tutaj powstały jedne z najlepszych dzieł holenderskiego malarza, Vincenta van Gogha. Podążanie śladami miejsc w których malował swoje obrazy było prawdziwą frajdą. Zwiedziłem także wpisane na listę Unesco - katedrę św. Trofima oraz amfiteatr rzymski, w którym miała miejsce finałowa scena kultowego filmu "Ronin" z Robertem de Niro w roli głównej.


Saintes Maries de la Mer


Centrum miasteczka, kamienna rzeźba Crin blanc Hiszpańskie tradycje Domy w Saintes Maries, rysunek Van Gogha z 1888 r. Kubistyczny flaming Pamiątkowa fotka Niebezpieczeństwo, walki byków i imprezy jeździeckie Tutaj rządzą byki Oryginalna rzeźba z korzeni Wszechobecna św. Sara Kościół warowny Notre Dame de la Mer z XII w. Machikuły donżonu Kapitel Nawa główna Św. Maria Salome i św. Maria Jakubowa w łodzi Krypta św. Sary Nadmorska promenada Widok morza w Saintes-Maries, obraz Van Gogha z 1888 r. Żaglówki w Saintes-Maries, obraz Van Gogha z 1888 r. Mały Rodan Aluwia Bagna Hodowla koni do występów na arenie Coś na ząb Nie ma to jak kąpiel w piasku

Do Saintes Maries trafiłem przypadkiem. Na miejscu okazało się, że mała miejscowość z długą nazwą ma do zaoferowania wiele interesujących zabytków, ciekawe tradycje i malowniczą okolicę. Bardzo chciałem zobaczyć pokaz walki byków (feria) na miejscowej arenie, ale w dniu mojego pobytu nie było takiej możliwości. Na otarcie łez zrobiłem sobie pieszą wycieczkę po terenach aluwialnych Małego Rodanu podziwiając słone jeziora, bagna i laguny.


Aix en Provance


Pomnik urodzonego w Aix Paula Cezanne`a Fontanna Rotundy z 1860 r. Fontanna Rotundy, dziecko jadące na łabędziu Plac Augustianów Narożna figura Aleja Mirabeau, główna arteria miejska wytyczona w XVII w. Atlanci strzegą wejścia do hotelu d'Espagnet z poł. XVII w. Plac i fontanna Czterech Delfinów z 1667 r. Narożna figura Obwarzanki przypomniały mi Kraków Dobry król Rene, a śpiewak także był sam Latarnia Malowniczy zaułek Mozaika przedstawiająca scenę rodzajową z epoki na placu Czterech Delfinów Kościół św. Jana Chrzciciela z XIII w. Muzeum Granet, galeria rzeźby Trzech muszkieterów Fontanna Restauracja Sielanka, polski akcent w Aix La Tourreluque, wieża strażnicza z XIV w. Monumentalna katedra Zbawiciela Świata Fragment gotyckiego portalu, rząd cherubinów Nawa romańska, wnętrze baptysterium z V w. Nawa gotycka Św. Marcin oddający część płaszcza żebrakowi Krzew Gorejący, fragment tryptyku Nicolasa Fromenta (XV w.) Św. Małgorzata i smok, fragment ołtarza Aygosiego z 1470 r. Wielkie barokowe organy Podmiejska uliczka Atelier Paula Cezanna Zabudowania Aix i góra św. Wiktorii Góra św. Wiktorii, obraz Paula Cezanne`a z lat 1892-1895

W Aix en Provance urodził się, żył i tworzył Paul Cézanne, francuski malarz postimpresjonistyczny, którego twórczość stanowi pomost pomiędzy impresjonizmem i kubizmem. Miałem przyjemność zobaczyć atelier mistrza oraz podziwiać jego obrazy w muzeum Granet. Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie zbudowana na gruzach rzymskiej świątyni katedra Zbawiciela Świata. Monumentalna budowla mieści w sobie powstałe w róznych okresach nawy - romańską, gotycką i barokową.


Marsylia


Schody prowadzące do stacji kolejowej Marsylia Saint-Charles Kościół św. Wincentego a Paulo z XIX w. Pozostałości zabudowań portowych z czasów rzymskich Fontanna Fossatiego La Samaritaine, budynek dawnego browaru z XIX w. Kościół św. Fereola z XV/XVI w. Marina Marina Marina Przystań rybacka, no money no love Przystań rybacka Przystań rybacka Fort św. Jana wzniesiony w XIII w. przez joannitów Plaża Katalońska Fort św. Mikołaja wzniesiony w XIII w. przez joannitów Stary Port Romańskie opactwo św. Wiktora z XII w. Kaplica Najświętszego Sakramentu, Matka Boża Mądrości z XI w. Neobizantyńska bazylika Notre Dame de la Garde Strome podejście Dziedziniec, tutaj zawsze jest duży ruch Panorama miasta Mierząca 10 m figura Matki Boskiej na szczycie dzwonnicy Główny ołtarz Absyda, mozaika przedstawiająca ptaki i okręt na wzburzonym morzu

Pobyt w Marsylii nie pozostawił mi miłych wspomnień. Tuż po przyjeździe, na dworcu kolejowym Saint-Charles straciłem baterie i ładowarkę do aparatu fotograficznego. To niefortunne zdarzenie bardzo mnie zdołowało. Szali goryczy dopełniła wiadomość, że w tym dniu nie kursują statki na wyspę If, spopularyzowaną w powieści Hrabia Monte Christo. Samopoczucie poprawiła mi dopiero wizyta na plaży Katalońskiej, gdzie zrelaksowałem się zażywając kąpieli morskich i słonecznych.


St. Tropez i okolice


Port Grimaud Most de la Poterne Port Grimaud Port Grimaud Port Grimaud Miejscowe specjały Lawenda, nie dotykać ! Mniam, mniam, palce lizać Ekologiczny komin Lazurowe Wybrzeże w okolicy Saint Tropez Saint Tropez, marina Pamiątkowa fotka Francuski admirał Bailli De Seffron Restauracje przy nadmorskiej promenadzie Wieża Portalet z XVI w. Pomnik lądowania aliantów w Prowansji 15 sierpnia 1944 r. Plaża de la Glaye Starówka Malownicza uliczka W oczekiwaniu na gości Ratusz miejski Park miejski Paw Ale mam pragnienie Samica pawia Cytadela z XVI/XVII w. po prawej rzeźba Nicolasa La Varenne Forteczne działo Donżon cytadeli Platforma obserwacyjna Pamiątkowa fotka Widok na zatokę St. Tropez

Swoją przygodę zacząłem w malowniczym miasteczku Port Grimaud, zwanym Wenecją Prowansji. Natomiast leżące w pobliżu Saint Tropez międzynarodową sławę zawdzięcza przemysłowi filmowemu. To tutaj w 1956 r. nakręcono film `I Bóg stworzył kobietę`z Brigitte Bardot, symbolem seksapilu lat 50. i 60. XX w. Z czasów dzieciństwa pamiętam także komedię Żandarm z Saint-Tropez z popisową rolą Louisa de Funesa i właśnie dlatego chciałem odwiedzić to miejsce.


Cannes


Pałac Festiwali i Kongresów Słynne schody z czerwonym dywanem, niestety aktorzy są z tektury Aleja Sław, Sylwester Stallone Aleja Sław, Denis Hopper Aleja Sław, Nicole Kidman Promenada Publiczna plaża Mace Marina Plac generała de Gaulle Ulica Félixa Faure Hotel Splendid Esplenada Pantiero Reklama Kościół Notre Dame d'espérance z XVI w. Panorama miasta ze wzgórza Suquet

W trakcie wizyty w Cannes pogoda nie dopisała. Pewnie także dlatego to znane wszystkim miłośnikom kina miejsce nie zrobiło na mnie większego wrażenia. Poza sezonem Cannes jest bardzo podobne do wielu innych francuskich miast na Lazurowym Wybrzeżu. W ciągu dnia trochę poleniuchowałem na plaży, pokręciłem się po Esplenade Pantiero i starówce, pstryknąłem parę fotek, a późnym popołudniem bez żalu udałem się w dalszą drogę.


Nicea


Port Lympia Kościół Notre Dame du Port z poł. XIX w. Nadmorska promenada Richard Orlinski, King Kong Kontemplacja Plaża Castel Mini tsunami Richard Orlinski, Niedźwiedź polarny Cmentarz Zamkowy z XVIII w. Chwila zadumy Park na Wzgórzu Zamkowym Panorama miasta Starówka Malowniczy zaułek Kolejka po słynną Socca pizza Owoce morza Kościół Zwiastowania, zwany św. Rita z XVII w. Okiennice In vino veritas Alkohol najwyraźniej szkodzi Kościół Świętego Jakuba Większego z pocz. XVII w. Kaplica św. Józefa, Matka Boska Bolesna nad ciałem Chrystusa Malownicza uliczka Mydełka Plac Pałacowy, wieża zegarowa z XV w. i pałac Rusca Plac Pałacowy, rzeźba `Drzewo oliwne` Laurenta Bosio Bazylika Notre Dame Plac Massena Fontanna Słońca Fontanna Słońca, Merkury na koniu

Nicea będąca nieoficjalną stolicą Riwiery Francuskiej wprost mnie oczarowała. Najbardziej podobało mi się myszkowanie wśród wąskich i krętych uliczek starówki, które niewiele zmieniły się od XVIII w. Równie przyjemna była wizyta w tętniącej życiem dzielnicy Jean Medecin pełnej eleganckich butików, oraz modnych bistr i restauracji, a jej część przy Place Massena wyglądała wprost nieziemsko w promieniach popołudniowego słońca. Chętnie tutaj jeszcze kiedyś wrócę.


MONAKO

Monako


Budynek kasyna i opery Samochody gości kasyna, Ferrari 296 GTB Foyer kasyna, posąg Fortuny z rogiem obfitości Gigantyczne koło ruletki Zabawa w krupiera Kolorowy żeton do gry w ruletkę Plac Kasyno Port Herkulesa i Dzielnica Portowa Pamiątkowa fotka Basen olimpijski Rainiera III Pałac Książęcy, w oczekiwaniu na ceremonię zmiany warty Pamiątkowa fotka Strażnik Działa na lawetach Oryginalne kule armatnie Mury obronne, w dole Wiszące Ogrody Ośmiornica też ma swój pomnik Muzeum Oceanograficzne Kałamarnica olbrzymia Interaktywny pokaz życia w głębinach morskich Akwarium Akwarium Akwarium Akwarium Akwarium Akwarium Akwarium Ekstrawagancko ozdobiony pałacyk z XIX w. Katedra św. Mikołaja z XIX w. Największym zainteresowaniem cieszą się groby rodziny książęcej Grób księżnej Grace Kelly Pałac Sprawiedliwości Malowniczy zaułek Kaplica Miłosierdzia z XVII w. Kaplica Miłosierdzia, Cristo Muerto Statua Franciszka Grimaldi, pierwszego władcy Monako Port Herkulesa Pamiątkowa fotka

Maleńkie Monako powszechnie kojarzone jest z kasynami, wyścigami Formuły 1 oraz rodziną książęcą Grimaldich, władającą księstwem od XIII w. Najbardziej zależało mi na zobaczeniu słynnego kasyna oraz ceremonii zmiany warty przed Pałacem Książęcym. Niestety w dniu mojej wizyty uroczystość została odwołana. Z powodzeniem zrekompensowałem sobie to zwiedzaniem imponującego Oceanarium oraz podziwianiem ze Skały Monako malowniczej panoramy miasta i portu.
Wasze komentarze: