TRASA WYCIECZKI
CIEKAWE HISTORIE
Bitwa pod Fuengirolą jest mało znanym epizodem z czasów wojen napoleońskich. Starcie miała miejsce w październiku 1810 roku, pomiędzy polskim garnizonem fortecy w Fuengiroli (leżącej ok. 35 km od Malagi), a połączonymi siłami hiszpańsko-brytyjskimi pod dowództwem lorda Blayneya. Bezpośrednią przyczyną brytyjskiego desantu w tym rejonie była sytuacja strategiczna na Półwyspie Iberyjskim. Anglicy sdecydowali się na inwazję w rejonie Costa del Sol, aby odciążyć siły walczące w innych rejonach walk i zdobyć Malagę. W stoczonej w pobliżu twierdzy bitwie, niespełna 200 polskich żołnierzy z 4 pułku piechoty pod dowództwem kapitana Młokosiewicza, pokonało siły inwazyjne liczące 3000 żołnierzy. Starcie zakończyło się upokarzającym odwrotem wojsk brytyjskich na okręty, a obrona zamku w Fuengiroli była jednym z nielicznych momentów w historii, w których polscy żołnierze walczyli przeciw siłom zbrojnym Wielkiej Brytanii. Po bitwie Młokosiewicz, Bronisz i Chełmicki zostali odznaczeni krzyżami Legii Honorowej, a polskim żołnierzom przypadła chwała z powodu proporcji walczących przeciwko sobie wojsk. Szabla lorda Blayneya, jako trofeum wojenne trafiła do Muzeum Czartoryskich w Krakowie, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.O TYM WARTO WIEDZIEĆ
Nie wszyscy wiedzą, że w Maladze urodziło się wielu znanych hiszpanów. Jednym z nich był Pablo Picasso, który przyszedł na świat 25 października 1881 r. Malarz, rzeźbiarz, grafik oraz ceramik, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. W 1948 Picasso przyjechał do Polski, aby wziąść udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu, odwiedził także Warszawę, gdzie podarował Muzeum Narodowemu swoją kolekcję ceramiki, rysunków i barwnych druków. Dzisiaj, prace artysty takie jak "Chłopiec z fajką" czy "Dora Maar au Chat" osiągają na aukcjach ceny powyżej 100 mln dolarów. Drugą znaną osobą, która urodziła się w tym mieście był Antonio Banderas. Popularny aktor, reżyser, producent filmowy, model i piosenkarz przyszedł na świat 10 sierpnia 1960 roku jako syn nauczycielki i policjanta. Początkowo chciał zostać zawodowym piłkarzem, ale jego marzenia zakończyły się, kiedy mając 14 lat złamał nogę. I dobrze, bo dzięki temu możemy go podziwiać w takich filmach jak "Evita", "Maska Zorro", "Trzynasty wojownik" czy "Desperado".INTERESUJĄCE FAKTY
W Gibraltarze, 4 lipca 1943 roku miał miejsce wypadek lotniczy w którym zginął Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, generał Władysław Sikorski. Samolot B-24 Liberator, którym Generał powracał z kilkutygodniowej inspekcji sił polskich na Bliskim Wschodzie, tuż po starcie z gibraltarskiego lotniska uderzył w powierzchnię morza. Zwłoki Sikorskiego wyłowione tego samego dnia z wód Zatoki Katalońskiej, przewieziono do Wielkiej Brytanii na pokładzie polskiego niszczyciela ORP "Orkan" i pochowano na cmentarzu polskich lotników w Newark. Oficjalna wersja wydarzeń przedstawiona w raporcie brytyjskiej komisji, badającej wypadek jeszcze w 1943 roku ustaliła jako przyczynę katastrofy zablokowanie steru wysokości, jednak nie potrafiła wyjaśnić, jak doszło do tej awarii. Śmierć Sikorskiego oznaczała całkowite osłabienie pozycji Polski w obozie sojuszników, wobec otwarcie wysuwanych roszczeń terytorialnych ZSRR i polityki Stalina zmierzającej konsekwentnie do międzynarodowej izolacji naszego kraju. Jej ukoronowaniem były ustalenia konferencji w Teheranie w kwestii przyszłości Europy, w tym przyszłych granic Polski.Maj 2017
W tym roku postanowliśmy zaszaleć i wybraliśmy się do słonecznej Hiszpanii. Wbrew pozorom cena była bardzo przystępna, gdyż udało się nam załapać na dobrą promocję. Wszystkie warunki wypoczynku doskonale nam odpowiadały, a jedyną niedogodnością był wylot z Warszawy.
Mieszkaliśmy w typowym wielopiętrowym hotelu, położonym na obrzeżach Malagi, co okazało się dodatkowym atutem. Jak zwykle część urlopu przeznaczyliśmy na zwiedzanie. W naszej sytuacji najlepszym rozwiązaniem było wynajęcie na kilka dni samochodu, dzięki czemu mogliśmy bardziej elastycznie zaplanować wyjazdy. Jak to zwykle u nas bywa nie wszystko udało nam się zobaczyć, ale Andaluzja jest regionem tak różnorodnym i bogatym w zabytki architektury i sztuki, że zwiedzenie wszystkich atrakcji, trzeba rozłożyć na kilka wyjazdów.HISZPANIA
Julek wypoczywa
Mała miejscowość Guadalamar w której spędzaliśmy wakacje, była doskonałym punktem wypadowym do okolicznych atrakcji - wszędzie mieliśmy blisko. Sam hotel, położony tuż przy szerokiej, piaszczystej plaży, miał wszystko co potrzeba do szczęścia siedmiolatkowi i jego rodzicom. Julek najbardziej lubił szaleć w basenie ze swoją płaszczką, a świeżo poznany kolega stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw.
Malaga
Chociaż mieszkaliśmy o rzut beretem od Malagi, jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, odwiedziliśmy ją tylko jeden raz. A szkoda, bo miasto ma przepiękną starówkę z imponującą katedrą, której niestety przez nasze gapiostwo nie udało nam się zwiedzić. Na szczęście zdążyliśmy zobaczyć tutejszą Alcazabę z pałacem emirów z VIII-XI w. oraz położone u stóp twierdzy malownicze ruiny rzymskiego amfiteatru.
Grenada
Wizyta w Alhambrze była najważniejszym punktem naszego planu zwiedzania. Niestety sprawy nie poszły po naszej myśli, gdyż zabrakło biletów wstępu. Na szczęścia rodzina hinduskich turystów odstąpiła nam jedną wejściówkę, a ja uskrzydlony tym faktem czym prędzej ruszyłem na zwiedzanie. Rezydencja arabskich władców Grenady wprost mnie zauroczyła, a w pamięci utkwiły mi szczególnie oszałamiające stiuki pokrywające ściany i sklepienia pałacu Nasrydów.
Ronda
Ronda jest jednym z najbardziej malowniczo położonych miast w całej Hiszpanii. Zajmuje masywną skałę, przeciętą urwistą wapienną rozpadliną dochodzącą do 100 m głębokości, a roztaczające się w sąsiedztwie mostu Puente Nuevo widoki, wprost zapierają dech w piersiach. Spacer brukowanymi uliczkami, otoczonymi oślepiająco białymi domami, dopełniał bajkowej atmosfery tego urokliwego miejsca.
WIELKA BRYTANIA
Gibraltar
Gibraltar kojarzy się każdemu Polakowi z tragiczną katastrofą lotniczą i śmiercią Władysława Sikorskiego. Ale słynna skała gibraltarska przyciąga turystów głównie za sprawą strefy wolnocłowej, niepowtarzalnej atmosfery oraz... magotów. Te półdzikie małpy z gatunku makak mają swoją bazę na górnej stacji kolejki linowej, a Julek był nimi tak zauroczony, że bardzo trudno było go przekonać do powrotu do miasta.