NASZE PODRÓŻE

Fotorelacje pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Hiszpania - trasa wycieczki


CIEKAWE HISTORIE

Bitwa pod Fuengirolą jest mało znanym epizodem z czasów wojen napoleońskich. Starcie miała miejsce w październiku 1810 roku, pomiędzy polskim garnizonem fortecy w Fuengiroli (leżącej ok. 35 km od Malagi), a połączonymi siłami hiszpańsko-brytyjskimi pod dowództwem lorda Blayneya. Bezpośrednią przyczyną brytyjskiego desantu w tym rejonie była sytuacja strategiczna na Półwyspie Iberyjskim. Anglicy sdecydowali się na inwazję w rejonie Costa del Sol, aby odciążyć siły walczące w innych rejonach walk i zdobyć Malagę. W stoczonej w pobliżu twierdzy bitwie, niespełna 200 polskich żołnierzy z 4 pułku piechoty pod dowództwem kapitana Młokosiewicza, pokonało siły inwazyjne liczące 3000 żołnierzy. Starcie zakończyło się upokarzającym odwrotem wojsk brytyjskich na okręty, a obrona zamku w Fuengiroli była jednym z nielicznych momentów w historii, w których polscy żołnierze walczyli przeciw siłom zbrojnym Wielkiej Brytanii. Po bitwie Młokosiewicz, Bronisz i Chełmicki zostali odznaczeni krzyżami Legii Honorowej, a polskim żołnierzom przypadła chwała z powodu proporcji walczących przeciwko sobie wojsk. Szabla lorda Blayneya, jako trofeum wojenne trafiła do Muzeum Czartoryskich w Krakowie, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.

Bitwa pod Fuengirolą


O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Nie wszyscy wiedzą, że w Maladze urodziło się wielu znanych hiszpanów. Jednym z nich był Pablo Picasso, który przyszedł na świat 25 października 1881 r. Malarz, rzeźbiarz, grafik oraz ceramik, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. W 1948 Picasso przyjechał do Polski, aby wziąść udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu, odwiedził także Warszawę, gdzie podarował Muzeum Narodowemu swoją kolekcję ceramiki, rysunków i barwnych druków. Dzisiaj, prace artysty takie jak "Chłopiec z fajką" czy "Dora Maar au Chat" osiągają na aukcjach ceny powyżej 100 mln dolarów. Drugą znaną osobą, która urodziła się w tym mieście był Antonio Banderas. Popularny aktor, reżyser, producent filmowy, model i piosenkarz przyszedł na świat 10 sierpnia 1960 roku jako syn nauczycielki i policjanta. Początkowo chciał zostać zawodowym piłkarzem, ale jego marzenia zakończyły się, kiedy mając 14 lat złamał nogę. I dobrze, bo dzięki temu możemy go podziwiać w takich filmach jak "Evita", "Maska Zorro", "Trzynasty wojownik" czy "Desperado".

Pablo Picasso, autoprtret


INTERESUJĄCE FAKTY

W Gibraltarze, 4 lipca 1943 roku miał miejsce wypadek lotniczy w którym zginął Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, generał Władysław Sikorski. Samolot B-24 Liberator, którym Generał powracał z kilkutygodniowej inspekcji sił polskich na Bliskim Wschodzie, tuż po starcie z gibraltarskiego lotniska uderzył w powierzchnię morza. Zwłoki Sikorskiego wyłowione tego samego dnia z wód Zatoki Katalońskiej, przewieziono do Wielkiej Brytanii na pokładzie polskiego niszczyciela ORP "Orkan" i pochowano na cmentarzu polskich lotników w Newark. Oficjalna wersja wydarzeń przedstawiona w raporcie brytyjskiej komisji, badającej wypadek jeszcze w 1943 roku ustaliła jako przyczynę katastrofy zablokowanie steru wysokości, jednak nie potrafiła wyjaśnić, jak doszło do tej awarii. Śmierć Sikorskiego oznaczała całkowite osłabienie pozycji Polski w obozie sojuszników, wobec otwarcie wysuwanych roszczeń terytorialnych ZSRR i polityki Stalina zmierzającej konsekwentnie do międzynarodowej izolacji naszego kraju. Jej ukoronowaniem były ustalenia konferencji w Teheranie w kwestii przyszłości Europy, w tym przyszłych granic Polski.

Generał Sikorski wizytujący Gibraltar 4 lipca 1943


Hiszpania - Andaluzja, Wielka Brytania - Gibraltar

Maj 2017

Panorama miasta Ronda

W tym roku postanowliśmy zaszaleć i wybraliśmy się do słonecznej Hiszpanii. Wbrew pozorom cena była bardzo przystępna, gdyż udało się nam załapać na dobrą promocję. Wszystkie warunki wypoczynku doskonale nam odpowiadały, a jedyną niedogodnością był wylot z Warszawy.

Mieszkaliśmy w typowym wielopiętrowym hotelu, położonym na obrzeżach Malagi, co okazało się dodatkowym atutem. Jak zwykle część urlopu przeznaczyliśmy na zwiedzanie. W naszej sytuacji najlepszym rozwiązaniem było wynajęcie na kilka dni samochodu, dzięki czemu mogliśmy bardziej elastycznie zaplanować wyjazdy. Jak to zwykle u nas bywa nie wszystko udało nam się zobaczyć, ale Andaluzja jest regionem tak różnorodnym i bogatym w zabytki architektury i sztuki, że zwiedzenie wszystkich atrakcji, trzeba rozłożyć na kilka wyjazdów.

    Z  POWODU  ZMIAN  W  NASZYM  ŻYCIU,  ZDJĘCIA   PRZEDSTAWIAJĄCE  MARTĘ  ZOSTAŁY  NA  JEJ  ŻĄDANIE  USUNIĘTE !   


HISZPANIA

Julek wypoczywa


hotel w Guadalamar widok z naszego balkonu w basenie deptak nadmorskie wille kwitnące kaktusy karpobrot jadalny Miejscowy wędkarz na plaży beztroska zabawa nad morzem beztroska zabawa nad morzem Nasz hotel był nas samą plażą beztroska zabawa molo w Marbelli Restauracje przy nadmorskiej promenadzie owoce morza wieża Eiffla sardynki po andaluzyjsku marina plaża

Mała miejscowość Guadalamar w której spędzaliśmy wakacje, była doskonałym punktem wypadowym do okolicznych atrakcji - wszędzie mieliśmy blisko. Sam hotel, położony tuż przy szerokiej, piaszczystej plaży, miał wszystko co potrzeba do szczęścia siedmiolatkowi i jego rodzicom. Julek najbardziej lubił szaleć w basenie ze swoją płaszczką, a świeżo poznany kolega stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw.


Malaga


w porcie terminal promowy Czapki z głów ! promenada Trzeba coś przekąsić przed zwiedzaniem rzymski amfiteatr brama skarbca alcazaba, arabska twierdza z XI w. Spacer wzdłuż murów widok na miasto brama Chrystusa tarcza herbowa chwila wytchnienia wieża Maldonado potrójny łuk w pałacu Taifa sklepienie sali pałacowej portal arabski kapitel patio Drzewek Pomarańczowych portal patio sadzawkowe ażurowe okna mury obronne od strony południowej Zrekonstruowana brama Puerta de Los Arcos obserwator starówka obserwator czas coś przekąsić balkony bar tapas El Piyayo pamiątki dla turystów dzwonnica klasztoru św. Augustyna uliczka św. Marii portal kościoła Tabernakulum sklepiki i kawiarenki chcę takiego lizaka katedra w maladze widok na katedrę z placu Obizpo detal architektoniczny pałac episkopalny elewacja transeptu katedry ochrona przed słońcem Azulejos w służbie reklamy Czas na lody

Chociaż mieszkaliśmy o rzut beretem od Malagi, jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, odwiedziliśmy ją tylko jeden raz. A szkoda, bo miasto ma przepiękną starówkę z imponującą katedrą, której niestety przez nasze gapiostwo nie udało nam się zwiedzić. Na szczęście zdążyliśmy zobaczyć tutejszą Alcazabę z pałacem emirów z VIII-XI w. oraz położone u stóp twierdzy malownicze ruiny rzymskiego amfiteatru.


Grenada


brama Granatów alcazaba wieża Hołdu panorama miasta z Torre del Cubo alcazaba w całej okazałości widok z Torre de la Vela brama Winna pałac Karola I detal fasady patio pałacu kościół Santa Maria de la Alhambra kolumna upamiętniająca męczeńską śmierć dwóch franciszkanów biforium w Bramie Prawa patio Machuca mexuar strop kasetonowy azulejos kapitel łuki i kolumny patio Mexuar biforium cedrowe sklepienie teksty z koranu dekoracje stiukowe patio de arrayanes pamiątkowa fotka stiuki i azulejos kominek sklepienie stalaktytowe portal zwiedzający impresja dekoracje geometryczne patio de los Leones fontanna z lwami sala Muqarnas dekoracje geometryczne dziedziniec lwów w całej okazałości arkada sala de los Abencerrajes stalaktytowa kopuła krużganki Dziedzińca Lwów portyk z potrójnym łukiem sala de los reyes ozdoby stiukowe kruzganki ozdoby stiukowe sala Dwóch Sióstr sklepienie w kształcie plastra miodu pamiątkowa fotka pałac partal oratorium blanki dolne ogrody Generalife patio de la Acequia pnącze patio Sułtana oleandrowa pergola kościół Santa Ana w stylu mudejar dzielnica Albaicin sjesta Carrera del Darro malowniczy zaułek okno Królewska Kancelaria lokalne specjały el aguador balkony gotycko-renesansowa katedra barokowa fasada wnętrze katedry kopuła latarnia Pałac Madraza gotycka Kaplica Królewska zakrystia, na ścianie obraz Pradilla Kapitulacja Grenady pozłacana krata z kutego żelaza grób Królów Katolickich, Ferdynanda V i Izabeli I ołtarz z wizerunkami hiszpańskich władców

Wizyta w Alhambrze była najważniejszym punktem naszego planu zwiedzania. Niestety sprawy nie poszły po naszej myśli, gdyż zabrakło biletów wstępu. Na szczęścia rodzina hinduskich turystów odstąpiła nam jedną wejściówkę, a ja uskrzydlony tym faktem czym prędzej ruszyłem na zwiedzanie. Rezydencja arabskich władców Grenady wprost mnie zauroczyła, a w pamięci utkwiły mi szczególnie oszałamiające stiuki pokrywające ściany i sklepienia pałacu Nasrydów.


Ronda


w drodze górskie klimaty kościół Socorro de Ronda fontanna Herkulesa Detal architektoniczny niedobra świnka stara Ronda most Puente Nuevo Panorama okolicy Nie ma się czego bać wąwóz rozdzielający starą i nową Rondę na takich stołeczkach to nawet ja nie posiedzę turyści Najpierw pójdziemy tutaj dachy Latarnia pałac del Marques de Salvatierra wizerunki południowo-amerykańskich indian na fasadzie widok na nową Rondę most Puente Viejo Żadnych fotek łuk Filipa V ulica Królewska kościół Padre Jesus pustelnia San Miguel Łaźnie arabskie stroma uliczka Marqués de Salvatierra ozdoby fajansowe malowniczy zaułek minaret San Sebastian kratownica panorama miasta ratusz Kościól Santa María la Mayor w dawnym meczecie Chwila wytchnienia białe domy Wnęka w fasadzie z wizerunkiem Matki Boskiej balkon osiołki lokalna ceramika malowniczy zaułek wachlarze arena korridy torreadorzy z tatą nawet byk mi nie straszny plac ćwiczeń Drewniane osłony strefy dla widzów No to zaczynamy młody byczek Arena z pozycji byka i torreadora Loża honorowa Arena z pozycji widzów

Ronda jest jednym z najbardziej malowniczo położonych miast w całej Hiszpanii. Zajmuje masywną skałę, przeciętą urwistą wapienną rozpadliną dochodzącą do 100 m głębokości, a roztaczające się w sąsiedztwie mostu Puente Nuevo widoki, wprost zapierają dech w piersiach. Spacer brukowanymi uliczkami, otoczonymi oślepiająco białymi domami, dopełniał bajkowej atmosfery tego urokliwego miejsca.



WIELKA BRYTANIA

Gibraltar


Skała Gibraltarsk Beztroska zabawa pamiątkowa fotka mare nostrum deptak dragon blood tree La Linea de la Concepcion przejście graniczne Płyta lotniska meczet pomarzyć zawsze można latarnia morska Test równowagi Działo dalekiego zasięgu pomnik generała Władysława Sikorskiego lista poległych w katastrofie bateria Hardinga plac zabaw Próba podejścia przed wspinaczką na Skałę brytyjska flaga bastion Północny Wielka Brama Kazamatowa Katedra Najświętszej Maryi Panny Królowej pomnik królewskich inżynierów siedziba gubernatora Gibraltaru cmentarz Trafalgarski nagrobek south bastion chyba nie wystrzeli dolna stacja kolejki linowej coraz wyżej zbliżamy się do celu górna stacja kolejki linowej Ale mgła, Afryki raczej nie zobaczymy który kolor wybrać żartowniś nawet zapalić nie można dwa hamburgery na wynos poproszę coca cola to jest to boss stali mieszkańcy higiena jest najważniejsza akrobata małpia droga Pomocna dłoń zdrowa żywność Te małpki wolą łakocie Już nie ma się czego bać

Gibraltar kojarzy się każdemu Polakowi z tragiczną katastrofą lotniczą i śmiercią Władysława Sikorskiego. Ale słynna skała gibraltarska przyciąga turystów głównie za sprawą strefy wolnocłowej, niepowtarzalnej atmosfery oraz... magotów. Te półdzikie małpy z gatunku makak mają swoją bazę na górnej stacji kolejki linowej, a Julek był nimi tak zauroczony, że bardzo trudno było go przekonać do powrotu do miasta.








Wasze komentarze: