NASZE PODRÓŻE

Fotorelacje pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Holandia - trasa wycieczki


INTERESUJĄCE FAKTY

Pierwsi osadnicy holenderscy przybyli do Prus w XIII w. Sprowadzili ich do osuszania bagien, podbijający te ziemie Krzyżacy. Osadnicy z Niderlandów założyli wtedy miasto Pasłęk, które pierwotnie nazywało się Holland. Powodem drugiej fali emigracji w XVI i XVII wieku, były prześladowania religijne, wojny, zarazy oraz upadek gospodarki w Niderlandach. Osadnicy z Holandii, najczęściej wyznania mennonickiego, zakładali wsie w Prusach Królewskich, wzdłuż Wisły i jej dopływów oraz na Kujawach, Mazowszu i w Wielkopolsce. Posiadali umiejętność melioracji i reprezentowali wysoką kulturę rolną. Nazywani powszechnie Olędrami, byli wówczas najzamożniejszą grupą chłopów. Osadnicy olęderscy byli ludźmi wolnymi, zachowywali własną religię i przekonania. Z mennonickich olędrów wywodziła się Irma Berner z domu Martens, matka wielkiej polskiej piosenkarki Anny German.

Anna German z matką


O TYM WARTO WIEDZIEĆ

W walkach o wyzwolenie Holandii w czasie II wojny światowej brały udział jednostki Polkich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Pod Arnhem walczyła 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Stanisława Sosabowskiego, natomiast 1 Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka wyzwoliła Axel, Bredę oraz Hulst. Za udział w wyzwoleniu Holandii, królowa Beatrix, odznaczyła w 2006 r. w Hadze 1 Polską Samodzielną Brygadę Spadochronową najwyższym odznaczeniem wojskowym Holandii - Orderem Willema. W Bredzie znajduje się Muzeum Generała Maczka, jednak z powodów organizacyjnych pomieszczenia wystawowe są czasowo zamknięte.

1 Polska Dywizja Pancerna w Holandii w 1944 r.


CIEKAWE HISTORIE

Holandia były niegdyś morską potęgą, jednak mało kto wie, że w kolonizowaniu Brazylii w pierwszej połowie XVII w. duży udział miał Polak Krzysztof Arciszewski. Wygnany z kraju za zabójstwo szlachcica trafił do Holandii, gdzie kształcił się w dziedzinie artylerii. Przez kilka lat brał udział w wojnie trzydziestoletniej, walcząc po różnych stronach konfliktu. Następnie zaciągnął się do Kompanii Zachodnioindyjskiej i brał udział w ekspedycji Holendrów do Brazylii przeciwko Hiszpanom i Portugalczykom. Wsławił się odwagą i walecznością w boju, dzięki czemu szybko awansował do stopnia generała. W nagrodę za zdobycie kilku twierdz został mianowany wicegubernatorem holenderskiej Brazylii. Jednak z powodu konfliktu ze swoim zwierzchnikiem powrócił do Niderlandów, a następnie do Rzeczpospolitej.

Krzysztof Arciszewski














Niderlandy - Amsterdam

Kwiecień 2002

Kamieniczki w Amsterdamie

W Holandii znalazłem się w dość nietypowy sposób. Wygrałem mianowicie współzawodnictwo w mojej poprzedniej pracy, a wyjazd był jednym z elementów nagrody. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem i ostatecznie firma zafundowala mi tylko bilet lotniczy w dwie strony, a wydatki związane z pobytem i zwiedzaniem opłaciłem z własnej kieszeni.

Ponieważ był to mój pierwszy samodzielny wyjazd na zachód, byłem mocno wystraszony. Pewnie dlatego zdecydowałem się tylko na zwiedzenie Amsterdamu. Dzisiaj z perspektywy czasu trochę żałuję, ale przecież do krainy tulipanów zawsze mogę jeszcze wrócić. Oglądałem wszystko z otwartą ze zdziwienia gębą, a jazda na rowerze w takim stanie rodziła niebezpieczeństwo połykania muszek. W trakcie pobytu w Amsterdamie miałem okazję poznać słynne Coffee Shops. Jako nowicjusz w tych sprawach zareagowałem z taką wesołością, że o mały włos nie spóźniłem się na lot powrotny do Polski.


Miasto


budynek Centraal Station z końca XIX w. rowery są tutaj wszędzie plac Dam tympanon Pałacu Królewskiego Pod pomnikiem zawsze dzieje się coś interesującego przed budynkiem słynnego Rijksmuseum ozdoby fasady Rijksmuseum Voorburgwal jedna z głównych ulic starego miasta detal architektoniczny czas wyruszyć na podbój miasta Waag średniowieczna brama miejska stylowe kamieniczki bazylika św. Mikołaja Begijnhof uliczne kawiarenki są wszędzie neogotycki Vondelkerk słynny Flower Market tradycyjny sposób transportu piwa Browar Heineken kadzie ważelne najprzyjemniejsza część zwiedzania po paru piwkach można spróbować swoich zdolności muzycznych Amsterdam nocą coffee shop Grasshopper Pałac Królewski Dzielnica Czerwonych Latarnii

W Amsterdamie niewiele jest spektakularnych budowli, jakie znaleźć można w Paryżu, Londynie czy Berlinie. Pewnie dlatego wizytówką miasta są misternie zdobione szczyty, wieńczące fasady wielu nadbrzeżnych domów. Jednak tym co wyróżnia miasto są rowery, które można tu spotkać na każdym kroku. To najlepszy sposób poruszania się po zatłoczonych ulicach i zwiedzania, o czym przekonałem się na własnej skórze. Jednak jazda wśród pędżących we wszystkie strony setek rowerów to prawdziwe wyzwanie.


Kanały


tramwaj wodny wypływa w rejs most zwodzony trzeba uważać na głowę muzeum Marynistyczne barka mieszkalna nad kanałem Rowery parkują w każdym wolnym miejscu można płynać dalej cafe De Sluyswacht w dawnym domku straznika kanału pomnik poety Gerbranda Bredero Bazylika św. Mikołaja Oudezijds Kolk kamienice i kościoły apsyda Bazyliki św. Mikołaja most Bushuissluis, w głębi po prawej Waag kamieniczki nad kanałem most nad kanałem, w głębi wieża Westerkerk most zwodzony szczyt kamienicy malownicza wieża Westerkerk fasada XVII w. kamienicy barki są zakotwiczone w każdym wolnym miejscu malowniczy zakątek roztańczone kamieniczki zmierzch zachód słońca

Amsterdam leży na ponad stu wyspach, połączonych ponad tysiącem mostów i porozdzielanych siecią wodną liczącą ponad 150 kanałów. Aby uciec od tłumu turystów i zobaczyć miasto z innej perspektywy zamustrowałem się na rejs tramwajem wodnym po kanałach. Niespieszne tempo pozwolilo do woli napawać się wdziękiem nadbrzeżnych domów, bujną zielenią oraz urokami życia nad kanałami. Niestety, ale popełniłem błąd i wybrałem zadaszoną łódź, co znacznie ograniczało widoczność.


Muzeum Figur Woskowych


w oczekiwaniu na resztę ciała mistrz Jan Vermeer Albert Einstein Salvador Dali Włodzimierz Lenin Charlie Chaplin Mahatma Gandhi i Dalajlama Pablo Picasso Benny Hill Luciano Pavarotti Sean Connery John Kennedy Elvis Presley Anthony Hopkins Bob Marley Madonna Michaił Gorbaczow Freddie Mercury Bill Clinton Jan Paweł II Harrison Ford Nicolas Cage Edi Marfi Pierce Brosnan Tina Turner

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Amsterdamie to filia słynnego muzeum londyńskiego, ale wcale nie różni się znacząco od pierwowzoru. Liczba figur jest imponująca, a ich wykonanie perfekcyjne. Ponadto spora ich część ustawiona jest w taki sposób by stojąc, bądź siedząc obok nich, stworzyć razem ciekawą kompozycję. Doceniliśmy to razem z poznaną w muzeum turystką z Rumunii, robiąc sobie nawzajem serię fantastycznych fotek z figurami woskowymi wielkich tego świata.


Muzeum Sexu


Tablica informacyjna Pamiątkowa fotka Eksponaty z czasów antycznych Eksponaty z czasów wiktoriańskich Robi wrażenie ! Pasy cnoty Hinduska rzeźba w drewnie Zestaw podróżny Trudny wybór Szczęśliwa dziesiątka Niespodzianka Torty urodzinowe Ekshibicjonista Marilyn Monroe w kultowej scenie z filmu Słomiany wdowiec Chyba lepiej już stąd pójdę

Muzeum Sexu w Amsterdamie jest pierwszą i najstarszą na świecie tego typu placówką, działającą od 1985 r. W muzeum znajduje się ok. 15 tysięcy eksponatów związanych z erotycznymi zachowaniami ludzi we wszystkich okresach historycznych. Dzisiaj podobne obiekty nie robią już takiego wrażenia, ale pamiętam, że 20 lat temu zwiedzanie wzbudzało we mnie silne emocje. Wiele z prezentowanych erotycznych eksponatów jest bardzo interesujących, inne są śmieszne, niektóre żenujące, ale na pewno warto je wszystkie zobaczyć.








Wasze komentarze: