NASZE PODRÓŻE

Zapiski pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Kreta wschodnia - trasa wycieczki


O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Grecki powieściopisarz, poeta, dramaturg, tłumacz i myśliciel Nikos Kazandzakis urodził się w 1885 roku na Krecie. Przez wielu uważany za najważniejszego greckiego pisarza i filozofa oraz najczęściej tłumaczonego greckiego autora XX wieku. Sławę zawdzięcza Kazandzakis głównie ogromnemu sukcesowi filmowej wersji "Greka Zorby" z niezapomnianą rolą Anthony Quinna oraz powieści "Ostatnie kuszenie Chrystusa" za którą pisarz został ekskomunikowany przez grecki Kościół prawosławny. Również filmowa wersja powieści, zrealizowana przez Martina Scorsesa, została poddana podobnej krytyce. Film w którym wystąpiły takie sławy jak Willem Dafoe, Harvey Keitel czy David Bowie, opisuje życie Jezusa i skupia się na tym, iż mimo że był wolny od grzechu, to jednocześnie musiał walczyć z pokusami, strachem, depresją, zwątpieniem, niechęcią i pożądaniem. "Ostatnie kuszenie Chrystusa" które otrzymało jedną nominację do Oscara w kategorii najlepsza reżyseria, znalazło się również w rankingu 25 najbardziej kontrowersyjnych i szokujących obrazów wszech czasów.

kadr z filmu `Ostatnie kuszenie Chrystusa


Grecja - Kreta wschodnia

Sierpień 2010

Ponieważ Julek już od czterech miesięcy rósł w brzuszku Marty, zdecydowaliśmy się spędzić wakacje w jakimś bezpiecznym i w miarę nieodległym miejscu. Wybór padł na wyspę Kretę, którą odwiedziliśmy przed pięciu laty. Podobnie jak wtedy, liczyliśmy na udany wypoczynek i bliższe poznanie miejscowych atrakcji.

Wschodnia część wyspy nie posiada tak spektakularnych zabytków minojskich jak Knossos, ani tak malowniczych plaż jak na Elafonisi. Jest za to znacznie mniej turystów, co nie było dla nas bez znaczenia. Jak zwykle wypożyczyliśmy na kilka dni samochód, aby zyskać pełną mobilność. Ze zrozumiałych względów nasze możliwości aktywnego zwiedzania były mocno okrojone i często ograniczały się tylko do spaceru i zrobieniu pamiątkowych fotek. Trochę zawiedliśmy się na plażach, które w zdecydowanej większości są małe i kamieniste.

    Z  POWODU  ZMIAN  W  NASZYM  ŻYCIU,  ZDJĘCIA   PRZEDSTAWIAJĄCE  MARTĘ  ZOSTAŁY  NA  JEJ  ŻĄDANIE  USUNIĘTE !   


Hersonissos


port w Hersonissos kościółek rybaków marina co by tutaj zrobili beze mnie trzeba się uczyć od najlepszych tradycyjna kafejka tutaj nikomu się nie spieszy grecki styl życia uliczka w starym Hersonissos tradycyjna studnia słynna tawerna Georgios Place przed południem zaglądają tutaj tylko miejscowi malowniczy zaułek nostalgia pamiątki dla turystów deptak panorama miasta hotelowy basen pamiątkowa fotka muzeum Lychnostatis kaplica drzwi wejściowe kącik patriotyczny tradycyjny sprzęt gospodarski warsztat garncarski wnętrze domu klasy średniej przymiarka nad kołyską prasa do wyciskania oliwy z oliwek herbarium suszone zioła prasa do winogron ceramika

Hersonissos to typowa nadmorska miejcowość wypoczynkowa, ukierunkowana na turystykę. Nie ma tutaj wiele do zwiedzania, a jedynymi atrakcjami są sporty wodne oraz mnóstwo kafejek, barów i restauracji ciągnących się wzdłóż plaży. We wschodniej części miasteczka odwiedziliśmy otwarty przed kilkunastu laty park etnograficzny "Lychnostatis Open Air Museum", który okazał się bardzo interesującym miejscem.


Kraina wiatraków


kościół Zwiastowania w Mochos Kera, Muzeum Homo Sapiens panorama okolicy w drodze do Lasithi wspinamy się coraz wyżej Pinakiano, wiatrak do przepompowywania wody ruiny wiatraków do mielenia zboża potęga życia monastyr Vidiani Fontanna z życiodajną wodą droga w Agios Charalampos sklepik z pamiątkami w Psychro lokalne rzemiosło tradycyjny wiatrak płaskowyż Lasithi jeden z ostatnich pracujących wiatraków płaskowyż Lasithi

Lasithi to malowniczy płaskowyż w górach Dikti, pokryty wielobarwną szachownicą uprawnych pól. Wybraliśmy się tam, aby zobaczyć słynne wiatraki, których pokryte białym płótnem skrzydła obracają koła pompujące ze studni wodę do nawadniania upraw. Niestety, ale bardzo się zawiedliśmy, gdyż z powodu masowego wprowadzania przez rolników pomp elektrycznych, tradycyjne wiatraki prawie już odeszły do lamusa.


Zatoka Mirabello


deptak przy ulicy Plastira panorama Agios Nikolaos pamiątkowa fotka jezioro Voulismeni kaplica rybaków skrzydlate lwy graffiti most na kanale Zatoka Mirabello półwysep Kalydon przydrożna kapliczka kościół w Place przeprawa na Spinalongę no to płyniemy przystań u stóp weneckiej twierdzy najazd turystów dzwonek na modlitwę widok na wyspę Kalydon z okna fortecy ruiny zabudowań w których mieszkali trędowaci uliczka na terenie dawnej fortecy pamiątkowa fotka ostatnie spojrzenie pora wracać marina w Elundzie zasuszony rekin przylądek Legameni i wyspa Psira

Mirabello Bay czyli Zatoka Pięknego Widoku z całą pewnością zasługuje na swoją nazwę. Droga wzdłóż wybrzeża należy do jednej z najbardziej malowniczych na całej Krecie. Natomiast wisienką na torcie była wizyta na maleńkiej wysepce Spinalonga, na którą dostaliśmy się statkiem z miejscowości Plaka. Zwiedzenie weneckiej twierdzy z XVI w. oraz pozostałości zabudowań po byłej kolonii trędowatych stanowiło dobrą lekcję historii.


Zabytki i plaże


ruiny pałacu minojskiego olbrzymi dzban pithos basen ceremonialny plaża Potamos w Malii ruiny miasta minojskiego w Gurnii pozostałości budynków mieszkalnych tawerna w Jerapetrze ta z prawej wygląda najsmaczniej stolik z widokiem palma wenecka twierdza wąwóz Ha pamiątkowa fotka kościółek w wiosce Monastraki dzwon kościelny palmy daktylowe w Wai endemiczny gatunek palmy daktylowej plaża Wai pamiątkowa fotka na żwirku długo się nie poleży Imponujący klif w drodze na szczyt plaża Wai w całej okazałości Panorama okolicy

Malownicze ruiny minojskiego miasta w miejscowości Malia są położone niemal nad samym brzegiem Morza Kreteńskiego. Jednak na nas, największe wrażenie zrobiły ogromne dzbany pithos, które potwierdzają ważną rolę tego miejsca w systemie magazynowania i redystrybucji żywności. Po trudach zwiedzania postanowliśmy zrelaksować się na przepięknej plaży Wai, gdzie rośnie największy, naturalny las palmowy w Europie.
Wasze komentarze: