NASZE PODRÓŻE

Zapiski pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Kreta - trasa wycieczki


INTERESUJĄCE FAKTY

Grecka wyspa Santorini, zwana w starożytności Thira ma nardzo interesujacą historię. Położona jest na Morzu Egejskim ok 110 km na północ od wybrzezy Krety i wchodzi w skład archipelagu Cykladów. Istniejąca przed ok. 1600 r. p.n.e. jedna wyspa została w wyniku silnego wybuchu wulkanu zatopiona w wyniku czego powstała jedna z największych na świecie kalder o średnicy 10 km. W starożytności rozwijała się tutaj cywilizacja minojska, której mieszkańcy w większości opuścili wyspę tuż przed wybuchem wulkanu, po wielkim trzęsieniu ziemi. Przypuszcza się, że wybuch i powstała w jego wyniku fala tsunami przyczyniły się również do znacznego zniszczenia wyspy Krety i początku upadku kultury minojskiej. Jedna z hipotez utożsamia zniszczenie wyspy z zagładą opisanej przez Platona mitycznej Atlantydy.

mityczna Atlantyda (źródło:lukaszkulak92.wordpress.com)


CIEKAWE HISTORIE

Minotaur jest postacią z mitologii greckiej przedstawianą zazwyczaj jako człowiek z głową byka. Został zrodzony ze związku Pazyfae, żony Minosa i byka zesłanego przez Posejdona. Groźny Minotaur został zamknięty przez króla Krety Minosa w zaprojektowanym przez Dedala Labiryncie, który znajdował się pod pałacem w Knossos. Minos pokonał Ateńczyków i zażądał, żeby co roku, 7 młodzieńców i panien było przysyłanych w ofierze Minotaurowi. Za trzecią ofiarą zgłosił się królewicz Tezeusz, który miał za zadanie zabić potwora. Pomogła mu córka Minosa, Ariadna, zauroczona odwagą młodzieńca, która za pomocą kłębka nici ułatwiła mu powrót z Labiryntu, a magiczny miecz pozwolił zabić Minotaura.

Tezeusz zabijający Minotaura - grecka amfora


Grecja - Kreta i Santorini

Lipiec 2005

Wakacje na Krecie były naszym pierwszym wspólnym wyjazdem na wyspy greckie. Wybór Krety nie był przypadkowy, gdyż bardzo zależało nam na odwiedzeniu Santorini. W trakcie jednodniowej wycieczki zwiedziliśmy miasteczka Thira i Oia, a wyspa wprost nas oczarowała.

Jako miejsce wypoczynku wybraliśmy miejscowość Kavros na północnym wybrzeżu Krety, które słynie z przepięknych, szerokich piaszczystych plaż. Trafiliśmy na mały, rodzinny hotelik, co przy niewielu mankamentach okazało się wielkim plusem. Gospodarz był bowiem bardzo gościnnym człowiekiem, poświęcając swoim gościom znacznie więcej uwagi, niż wymagały tego jego obowiązki. Do hotelowego baru zaglądali także po pracy miejscowi, z którymi doskonale integrowaliśmy się przy szklaneczkach ouzo czy zimnym piwku. W trakcie pobytu poznaliśmy młode małżeństwo z Krakowa z którym wspólnie zwiedziliśmy zachodnią Kretę wypożyczonym samochodem.

    Z  POWODU  ZMIAN  W  NASZYM  ŻYCIU,  ZDJĘCIA   PRZEDSTAWIAJĄCE  MARTĘ  ZOSTAŁY  NA  JEJ  ŻĄDANIE  USUNIĘTE !   


Wybrzeże Morza Kreteńskiego


widok z naszego balkonu na plaży w morzu wybrzeże w Kavros słodkie lenistwo cała plaża moja wybrzeże w Georgioupolis kościółek rybaków stojak na świece w intencji pomyślnego połowu dzwonnica port w Georgioupolis przygotowania do połowu tawerna w Georgioupolis pozdrowienia z wakacji o tej porze kafejki świecą pustkami turecki fort Izzedin pamiątkowa fotka w tureckim forcie pozostałości umocnień bobas w podróży widok na zatokę Souda ruiny rzymskiego miasta Aptera widok na okoliczne wzgórza cccysterny na wodę pozostałości zabudowań Zatoka portowa w Chanii dorożki niczym w Krakowie meczet janczarów malownicze kamieniczki fontanna przy placu Sintrivani Katedra Trzech Męczenników warto zajrzeć do środka przyjemny chłód sprzyja zwiedzaniu dzwonnica Klasztoru Moni Gonias wenecki port w Rethymnonie Twierdza wenecka z XVI-XVII w. meczet Sułtana Ibrahima, przerobiony z katedry św. Mikołaja mury obronne nawet dzisiaj wyglądają imponująco panorama okolicy z murów twierdzy malowniczy zaułek przed fontanną Rimondi wenecka forteca Rocca al Mare w Heraklionie bizantyjski kościół Agios Titos fontanna Morosini fasada monastyru Arsani Monastyr Arkadi ogród kwiatowy w zabudowaniach klasztoru Pergola, w głębi kościół klasztorny dzwonnica wioska garncarzy Margarites kreteńskie klimaty

Wybrzeże Morza Kreteńskiego to ciągnące się bez końca szerokie, piaszczyste plaże na których wypoczywa większość turystów odwiedzającyh wyspę. Wbrew pozorom miejsca starcza dla wszystkich i nigdy nie odczuwaliśmy braku przestrzeni. Tutaj też znajduje się większość dużych miast i wiosek Krety, a nam najbardziej przypadła do gustu Chania. Otaczające nabrzeże malownicze domy w pastelowych kolorach z czerwonymi dachówkami, sprawiają, że to jedno z najpiękniejszych miast na całej wyspie.


Knossos i Fajstos


wielki propylon fresk przedstawiający scenę z życia dworskiego Rogi Minotaura magazyn zasobników pitos Pozostałości labiryntu fresk przedstawiający delfiny w pałacu królowej fragment pałacu minojskiego dwumetrowe gliniane pitos przed wejściem północnym budynek z freskiem przedstawiąjacym szarżującego byka nareszcie trochę cienia Mamy już dosyć drzewa oliwne ruiny pałacu w Fajstos wejście zachodnie Pitos - olbrzymie naczynia do przechowywania żywności chwila wytchnienia kapitel koryncki pozostałości antycznej Gortyny odeon ruiny bazyliki św. Tytusa rzeźba filozofa

Knossos to wizytówka Krety. Rozległe ruiny należącego do kultury minojskiej kompleksu pałacowego, są rzeczywiście imponujące. Jednak kłębiące się wokół tłumy turystów odbierały nam przyjemność zwiedzania. Zdecydowanie bardziej przypadło nam do gustu Fajstos, gdzie pozostałości minojskich pałaców niewiele ustępują tym z Konossos, a samo zwiedzanie było dużo bardziej komfortowe. W cenie biletu dostaliśmy także gratis, przepiękne widoki na rozciągające się wokół malownicze wzgórza.


Wybrzeże Morza Libijskiego


plaże Falasarny w drodze osty fortyfikacje miejskie Szpan, nasz Pan monastyr Chrysoskalitissa do klasztoru prowadzi 99 stopni schodów przed wejściem dla takiego widoku warto było się wspinać wyspy Elafonisi miało się tę kondycje ale ze mnie laska magiczne miejsce nostalgia pomnik ofiar tsunami tylko dla odważnych na brzegu groty w ścianie klifu skalne grobowce z II wieku p.n.e. wspinaczka na szczyt klifu widok na Matalę

Wybrzeże Morza Libijskiego to wysokie klify, skaliste zatoczki i malownicze plaże, na których nie ma jeszcze takiego natłoku turystów jak na północy. Najbardziej zauroczyły nas przepiękne plaże Elafonisi z piaskiem o odcieniu różowym, krystalicznie czystą wodą i małymi zatoczkami. Płytka woda sprawia, że bez trudu przeszliśmy na najbliższą wysepkę, kontunuując wylegiwanie się. Gdyby nie długa droga powrotna do Kavros z chęcią poleniuchowalibyśmy tutaj do zachodu słońca.


Santorini


Thira - pierwsze fotki taras nad przepaścią gęsta zabudowa Thiry Kościół Ipapanti w samo południe widok z podwórka pamiątkowa fotka panorama Firy stary port ta łódź już nie popłynie w gęstwinie zabudowań każda tawerna kusi na swój sposób czas coś przekąsić jeszcze tylko kilka stopni plaża Kamari panorama miasteczka Oia gęsta zabudowa miasteczka Oia luksusy w skali mikro wiatrak stary port kopuła cerkiewki kolorowe domki dzwonnica malownicze zakamarki dzwonnica domy zajmują każde wolne miejsce Kopuły cerkiewek kafejki są wszędzie impresja pamiątkowa fotka ostatnie promienie słońca dzwonnica łodzie rybackie na redzie czas wracać na Kretę

Santorini jest po prostu zjawiskowa i trudno znaleźć piękniejsze miejsce nie tylko w Grecji, ale nawet w całej Europie. Nagie urwiska zbudowane z warstw czerwonych, białych i zielonknawych skał, otacząjące wypełnioną morzem olbrzymią kalderę, sprawiają niesamowite wrażenie. Białe domy w miateczkach Fira czy Oia, przycupnięte są wokół stromych zboczy, a co krok spotyka się przepiękne kościółki, nakryte niebieskimi kopułami. Gdyby nie tłumy turystów, wyspa byłaby najwspanialszym miejscem na ziemni.
Wasze komentarze: