NASZE PODRÓŻE

Fotorelacje pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Niemcy - trasa wycieczki


INTERESUJĄCE FAKTY

Niewiele osób wie, że dzisiejsze obszary landów Meklemburgia, Brandenburgia i Saksonia zamieszkiwały od VI w. plemiona zachodniosłowiańskie. Członkowie jednego z nich, nazywani Sprewianami, założyli drewniany gród Kopanica, będący obecnie dzielnicą Berlina zwaną Köpenick. Gdy na te tereny dotarli wojowie Karola Wielkiego, był on zamieszkiwany przez związek plemienny Hawelan. W pierwszej połowie XII w. do okolic dzisiejszego Berlina, granicę polskich wpływów przesunął książę Bolesław III Krzywousty. W tym czasie istniało tutaj słowiańskie Księstwo Kopanickie, które było lennem Polski. Jego władca, Jaksa z Kopanicy toczył ze zmiennym szczęściem zacięte walki z margrabią Marchii Północnej, Albrechtem Niedźwiedziem o gród Brenna (obecnie Brandenburg). Jednak pod koniec stulecia tereny te znalazły się w granicach utworzonej przez Niedźwiedzia, Marchii Brandenburskiej i zostały poddane niemieckiej kolonizacji.

rzeźba z XVII w. Jaksy z Kopanicy, kościół św. Augustyna w Krakowie


CIEKAWE HISTORIE

W historycznym szturmie Berlina brali również udział Polacy. Za zgodą Stalina, żołnierze z 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki zostali przewiezieni w rejon bezpośrednich walk i przydzieleni do radzieckich jednostek pancernych. Polscy żołnierze od 30 kwietnia brali udział w walkach w zachodniej części Tiergarten, przebijając się w stronę Reichstagu, w rejonie Politechniki oraz przy Bramie Brandenburskiej. Polacy w trakcie walk stracili 539 rannych i zabitych żołnierzy, co stanowiło 8% stanu wyjściowego dywizji. Śladem tych wydarzeń były polskie flagi powiewające nad zdobytą stolicą III Rzeszy. Jedna z nich zawisła już 2 maja na Kolumnie Zwycięstwa w Parku Tiergarten. Kolejna została zawieszona na gmachu Reichstagu, ale to zdarzenie owiane jest mgłą tajemnicy. Podobno doszło do bijatyki między Polakami, a czerwonoarmistami i zrzucenia naszej flagi. Inna wersja mówi o zastrzeleniu polskiego żołnierza, który wywiesił flagę, ale dzisiaj już chyba nie poznamy prawdy o tamtych wydarzeniach. Kolejna biało-czerwona flaga załopotała na Bramie Brandemburskiej, tuż obok czerwonych sztandarów naszych sojuszników, już po kapitulacji Berlina.

zawieszenia polskiej flagi na Kolumnie Zwycięstwa w Parku Tiergarten


TO WARTO ZOBACZYĆ

Królowa Egiptu Nefretete (Nefertiti) żyła w XIV w.p.n.e. i była żoną faraona Echnatona. Podczas wykopalisk w 1912 roku niemiecki egiptolog Ludwig Borchardt odnalazł w el-Amarna piękne i bardzo dobrze zachowane popiersie królowej. Przy podziale artefaktów między Egipt i Niemcy, strona niemiecka zaoferowała Egipcjanom w zamian kamienny ołtarz, który jednak okazał się falsyfikatem. Obecnie głowa Nefertiti znajduje się w Neues Museum w Berlinie. Rzeźba królowej z piękną, długą szyją i nakryciem głowy przysługującym faraonom, stała się synonimem kanonu piękna i obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli kojarzonych ze starożytnym Egiptem. W ostatnich latach rząd Egiptu bezskutecznie ponawia próby odzyskania dzieła, które jego zdaniem zostało skradzione.

popiersie Nefertiti


O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Konferencja poczdamska odbyła się na przełomie lipca i sierpnia 1945 r. w Pałacu Cecillienhof. Było to ostatnie z trzech spotkań przywódców koalicji antyhitlerowskiej, tzw. wielkiej trójki, na którym podjęto decyzje o kształcie powojennej Europy. W konferencji wzięli udział: przywódca Związku Sowieckiego Józef Stalin, prezydent USA Harry Truman, który zastąpił zmarłego w kwietniu Franklina Delano Roosevelta oraz premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, którego zastąpił od 28 lipca nowy premier tego państwa, Clement Attlee. Pomimo, że nasz kraj należał do obozu aliantów i walczył z Niemcami od pierwszego dnia II wojny światowej, reprezentanci Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźtwie nie wzięli udziału w obradach. Mocarstwa zachodnie zaakceptowały żądania Rosji Sowieckiej dotyczące wschodnich granic Polski, a pakt Ribbentrop-Mołotow przemilczano, aby nie drażnić Stalina. W wyniku tych decyzji Polska przez ponad 44 lata znajdowała się w orbicie wpływów Związku Sowieckiego, co miało destrukcyjny wpływ na jej społeczeństwo, kulturę, religię i gospodarkę.

Wielka trójka pozuje do zdjęcia w ogrodach Cecillienhof














Niemcy - Berlin, Poczdam

Wrzesień 2016

Fasada pałacu Charlottenburg

Ponoć miejsca, do których mamy najbliżej, odwiedzamy w ostatniej kolejności. Coś jest na rzeczy w tym powiedzeniu, gdyż do naszych zachodnich sąsiadów wybrałem się dopiero po kilku latach podróżowania. Na pierwszy ogień poszły Berlin i Poczdam, ponieważ te brandenburskie miasta mają wiele wspólnego z naszymi dziejami.

Planując wyjazd do Niemiec skorzystałem z bezpośredniego połączenia Kraków - Berlin. Trwająca prawie 8 godzin pdróż autobusem, była istnym koszmarem, ale czego się nie robi, żeby trochę pozwiedzać. Na szczęscie po dotarciu na miejsce, zapomniałem o trudach podróży i od razu rzuciłem się w wir zwiedzania. Czasu było niewiele, a tyle do zobaczenia. Miałem pewne obawy, co do bezpieczeństwa, związane z uchodźcami, ale zupełnie niepotrzebnie. Zarówno w Berlinie jak i w Poczdamie widziałem tylko imigrantów zasiedziałych tutaj od lat, którzy nie stanowili większego zagrożenia.


Berlin - miasto


katedra berlińska ozdoby nad głównym wejściem dach Altes Museum - figura Dioskura kiełznającego konia kopia słynnej Łuczniczki Ferdinanda Lepcke impresja Alte Nationalgalerie na Wyspie Muzeów pomnik Fryderyka Wilchelma IV most Fryderyka Berliner Fernsehturm kula punkt widokowy na wysokości 204 m pamiątkowa fotka wczesnogotycki kościół Mariacki fontanna Neptuna alexanderplatz, zegar czasu światowego alexanderplatz, stacja metra takiemu to dobrze kościół św. Mikołaja imponująca nawa główna chrzcielnica epitafium fontanna z niedźwiedziem winiarnia w Nikolaiviertel niedźwiedź, symbol Berlina Most Gertrudy most zwodzony Jungfernbrücke statek wycieczkowy na Szprewie most Schlossbrucke ozdobna barierka barokowy gmach Muzeum Historyczne detal architektoniczny Neue Wache - pomnik ofiar wojny i tyranii Rzeźba Matka ze zmarłym synem stoiska bukinistów przed Uniwersytetem Humboldta Fryderyk II Wielki Bebelplatz katedra św. Jadwigi pomnik Schillera kolumnada cylindryczna wieża katedry Sala Koncertowa modernistyczny budynek przy Markgrafenstrsse Brama Brandenburska pamiątkowa fotka kwadryga relief na filarze przedstawiajacy prace Herkulesa rozstrzelanie Reichstag pomnik pomordowanych żydów europy fragmenty Muru Berlińskiego przy Placu Poczdamskim scenka uliczna fasada pałacu w Charlottenburgu pomnik Fryderyka Wielkiego park pałacowy jezioro w parku pałacowym rzeźby zdobiące balustradę kościół-pomnik Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche nasyw wieżowy pozostały po bombardowaniu w 1943 r. miejsce pamięci Gedenkhalle mozaika przedstawiająca herolda z insygniami królestwa Prus wnętrze nowego kościoła z figurą chrystusa nocny spacer

Berlin to nie tylko Brama Brandenburska czy Mur Berliński. Chociaż w mieście najbardziej rzucają się w oczy monumentalne budowle z okresu Królestwa Prus i Cesarskich Niemiec, to w Nikolaiviertel, można zobaczyć średniowieczne korzenie miasta. Od najnowszej historii nie da się jednak uciec. Zwiedzając Reichstag, Bebelplatz, kościół Kaiser-Wilhelm czy East Side Gallery bezwiednie przywoływałem w pamięci, krwawe wydarzenia z XX wiecznej historii Niemiec.


Berlin - muzea


Brama Isztar z Babilonu lwy symbolizują boginię wojny i miłości Isztar mityczny wąż-smok Muszchuszu droga procesyjna w Babilonie asyryjski rydwan bojowy sala pałacowa z Asyrii brama targowa z Miletu mihrab z Kaszan pokój z Aleppo fasada pustynnego zamku Mszatta chwila wytchnienia statua Amenemhata III faraon Echnaton i królowa Nefretete z córkami popiersie Nefretete diadem Heleny Trojańskiej złoty kapelusz z epoki brązu oryginalna sala wystawiennicza Drzwi Raju z Baptysterium we Florencji ołtarz tablicowy z Wurzach Maria z Dzieciątkiem Botticellego Przysłowia niderlandzkie (100 przysłów) Pietera Bruegla Amor Zwycięski Caravaggia kolejka turystów przed gmachem Reichstagu kolumnada portyku graffiti żołnierzy radzieckich sala plenarna Bundestagu miejsce Angeli Merkel imponujące wnętrze kopuły Reichstagu wszystko jasne East Side Gallery Checkpoint Charlie Skoczek Gabriela Heimlera niezniszczalny trabant Andriej Sacharow najczęściej fotografowane miejsce pocałunek

Podczas wycieczki trafiły mi się dwa chłodne i deszczowe dni. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Niesprzyjającą aurę wykorzystałem na zwiedzanie muzeów, a trzeba przyznać, że Berlin nie ma się czego wstydzić. Imponująca kolekcja obrazów w Gemaldegalerie, słynne Pergamonmuseum ze zbiorami starożytnymi czy Neues Museum to tylko te najbardziej popularne. Od oglądania rozbolała mnie głowa, a w pamięci szczególnie utkwiło mi przepiękne popiersie egipskiej królowej Neferetete.


Poczdam - miasto


Lange Brücke kościół św. Mikołaja klasycystyczna kopuła kolumnada portyku kapitel kompozytowy Brama Fortuny pawilon stajni królewskich starówka brandenburger straße winiarnia Kwartał Holenderski ratusz miejski scenka uliczna kawiarenka w stylu Biedermeier Luisenplatz Brama Brandenburska rosyjska kolonia Alexandrowka ozdobny szczyt domu koronkowe ornamenty samowar

Stolica Brandenburgii Poczdam, pomimo dotkliwych zniszczeń w czasie II wojny światowej, należy do najatrakcyjniejszych turystycznie miast w Niemczech. Barokowe i klasycystyczne pałace są faktycznie imponujące, natomiast samo miasto nie zrobiło na mnie większego wrażenia. Może za wyjątkiem rosyjskiej kolonii Alexandrowka, której drewniane domki, ozdobione koronkowymi ornamentami, wyglądają jak z bajki.


Poczdam - parki


brama do Parku Sanssouci Marlygarten merkury klasycystyczne rzeźby ogrody tarasowe i schody prowadzące do pałacu pamiątkowa fotka barokowy pałac Sanssouci figury bachantów i bachantek pawilon kratowy złote ornamenty kolumnada putta dziedziniec pałacowy Mała Galeria Pokój Muzyczny Sala Marmurowa wiatrak typu holenderskiego parkowe alejki pergola malowniczy zakątek Monumentalny Nowy Pałac turyści rzeźby z piaskowca, zdobiące balustradę impresja Park Charlottenhof Rehgarten Łaźnie Rzymskie fontanna pawilon Neue Kammern rokokowa wieżyczka przerwa w pracy aleja w Nowym Ogrodzie okno Portal Egipski w budynku Oranżerii Marmorpalais piramida pałac Cecillienhof Brama wjazdowa w stylu gotyckiego dworu angielskiego mur pruski neogotycki Pałac Babelsberg Most Glienicke fontanna z lwami skrzydło Cavaliers Pałacu Glienicke oranżeria gryf strzegący bramy wjazdowej

Ku mojemu zdziwieniu, najwiekszą atrakcją Poczdamu, okazały się położone wśród malowniczych jezior i wzgórz morenowych parki. Najbardziej spodobał mi się, wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco, zespół parkowo-pałacowy Sanssouci. Przepiękne barokowe i klasycystyczne pałace i pawilony, zacienione alejki, antyczne rzeźby, fontanny i pergole, potrafią zauroczyć nawet największego dyletanta.








Wasze komentarze: