NASZE PODRÓŻE

Fotorelacje pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Kos - trasa wycieczki


O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Na wyspie Kos urodził się ok. 460 r. p.n.e. Hipokrates, grecki lekarz, będący jednym z najwybitniejszych prekursorów współczesnej medycyny. Był twórcą nowatorskich metod leczenia, które polegały na wspomaganiu naturalnych procesów zdrowienia. Na podstawie obserwacji i doświadczeń wyciągał wnioski prowadzące do ustalenia diagnozy, a jego szkoła nacechowana była troską o zdrowie chorego. Wprowadził dietę i higienę jako środki profilaktyczne, zapobiegające chorobom. Zwalczał również takie przesądy, jak ten, że epilepsję wywołuje opętanie przez demona. Wiele terminów wprowadzonych przez niego jest używane do dziś, np. rak, diagnosis (rozpoznanie), prognosis (rokowanie), therapia (leczenie), epidemia. Uważał, że środowisko i klimat wpływają na stan zdrowia i kondycję człowieka. Swe przemyślenia zawarł w pracy `Peri aeron, hydaton, topon` (O powietrzu, wodach i okolicach). Hippokrates uważał też, że na podstawie wyglądu człowieka można ustalić jego stan zdrowia, a sama twarz może wiele o tym powiedzieć. Do historii medycyny przeszło określenie `oblicze Hipokratesa`, które jest oznaką zbliżającej się śmierci. Potomni obdarzyli go przydomkiem "ojca medycyny", a przyżeczenie składane przez lekarzy, nazywamy Przysięgą Hipokratesa. (źródło: wikipedia.org)

Hipokrates z Kos


INTERESUJĄCE FAKTY

W Halikarnasie (obecnie Bodrum w Turcji) znajdował się jeden z siedmiu cudów świata starożytnego, grobowiec perskiego satrapy Mauzolosa. W IV w. p.n.e. był on władcą Karii, krainy na południu Azji Mniejszej. Mauzolos postanowił zbudować sobie majestatyczny grobowiec, jednak nie doczekał jego ukończenia, gdyż zmarł po dwudziestu czterech latach rządów. Prace kontynuowała przybita nieszczęściem Artemizja II, która była nie tylko żoną, lecz również rodzoną siostrą Mauzolosa. Budowlę ukończono ok. 350 r. p.n.e. a jej sława stała się tak wielka, że rzymianie zaczęli nazywać wszystkie duże grobowce mauzoleami. Na pięciokondygnacyjnej podstawie (33x39 m) zbudowano ogromny sześcian, a na nim światynię, którą otaczało 39 kolumn o wysokości 11 m. Dach tworzyła 24 stopniowa piramida, a wysokość budowli szacuje się na ok. 49 m. Na szczycie znajdowała się kwadryga, którą powozili Mauzolos i Artemizja. Mauzoleum popadało w ruinę z powodu trzęsień ziemi i upływu czasu. Jego koniec przypieczętowali joannici, którzy w XV w. używali elementów mauzoleum do budowy twierdzy św. Piotra. Odkryty w trakcie rozbiórki sarkofag Mauzolosa zaginął. W XVI w. Halikarnas został zdobyty przez sułtana Sulejmana Wspaniałego, a teren na którym stało Mauzoleum zabudowano.

Rekonstrukcja Mauzoleum w Halikarnasie


Grecja - Kos

Czerwiec 2012

Marmari - plaża na Kos

Wybór miejsca kolejnych wakacji z Julkiem to kilka wizyt w biurach podróży, wertowanie internetu w poszukiwaniu tej jedynej oferty oraz niekończące się dyskusje w których jedna strona próbowała bezskutecznie przekonać drugą do swoich racji. Aż strach pomyślec co będzie kiedy głos zabierał będzie również Julek.

Na wyspę Hipokratesa zdeecydowaliśmy się ze względu na nasz wielki sentyment do Grecji. Trzeba przyznać, że nie zawiedliśmy się, takiej smacznej sałatki greckiej i takiego pysznego wina nie znaleźlibyśmy w żadnym innym kraju. W miejscowości Marmara, gdzie mieszkaliśmy, była też piękna, szeroka, piaszczysta plaża. Julek mógł więc bawić się na całego. Zwiedzanie wyspy z oczywistych względów musiliśmy ograniczyć do jednodniowych wycieczek samochodem. Niewiele straciliśmy, gdyż na wyspie Kos poza sławnym Asklepionem nie ma zbyt wielu interesujących zabytków. Natomiast podczas jednodniowej wycieczki do Bodrum zobaczyłem ruiny mauzoleum, jednego z siedmiu cudów świata starożytnego.

    Z  POWODU  ZMIAN  W  NASZYM  ŻYCIU,  ZDJĘCIA   PRZEDSTAWIAJĄCE  MARTĘ  ZOSTAŁY  NA  JEJ  ŻĄDANIE  USUNIĘTE !   


GRECJA - KOS

Julek wypoczywa


Najtrudniejszy pierwszy krok No to zdrówko ! Czas coś przekąsić Czas coś zrobić O jejku, ta woda jest mokra Gdzie jest ten basen ? Niezbyt mi się tu podoba Kibice przygotowani na wieczorny mecz Jazda po piachu wymaga sporej kondycji Nasza plaża Cały się lepię, kto mnie tak urządził Wielki świat Kto sie ze mną pobawi ? Nie ma to jak z tatą Masz tu na mnie czekać Czas wracać

Na Kos spędziliśmy kolejne wakacje z Julkiem. Nasz syn był już o rok starszy i o niebo samodzielniejszy. Niestety, ale miało to także minusy, zarówno dla nas jak i dla otoczenia. Zdarzało się, że po naszym przyjściu wszyscy wczasowicze przenosili się w inne miejsce, byle dalej od małego krzykacza. Jeden z naszych znajomych z którym się zaprzyjaźniliśmy nadał Julkowi pseudonim tenor.


Miasto Kos


Nadmorska promenada Plaża miejska Oryginalny budynek w stylu arabskim Albergo Gelsomino Platan Hipokratesa Brama w której pobierano myto Widok na plac Eleftheria Co łaska Meczet Defterdar Uliczka na starówce Malowniczy kościół Agia Paraskevi Algierski meczet Gazi Hasana Paszy z XVIII w. Fragment agory Kamieniarka zachwyca kunsztem wykonania Pozostałości portyku gimnazjonu Ruiny świątyni Afrodyty Doryckie kolumny Zrekonstruowane domostwa Rzymski odeon Zamek joannitów Neratzia Pamiątkowa fotka Lapidarium Detal architektoniczny Jachty zacumowane w marinie Widok na miasto i port z zamku Neratzia Asklepiejon, sanktuarium boga medycyny Asklepiosa Asklepiejon, drugi i trzeci taras Ruiny rzymskich łaźni z I w. n.e. Pozostałości pomieszczeń dla chorych na trąd Pozostalości świątynii Apolla Pamiątkowa fotka Malowniczy widok okolicy ze szczytu asklepiejonu Rekonstrukcja asklepiejonu (źródło: www.kos.gr)

Pomimo współczesnej zabudowy, miastu nie można odmówić dużego uroku. Kos zostało praktycznie całkowicie zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1933 roku, a później odbudowane. Tym co zwróciło naszą uwagę był platan Hipokratesa, pod którym według legendy nauczał ojciec medycyny. W rzeczywistości wiek drzewa datowany jest na około 700 lat i należy do najstarszych drzew w Europie.


Wyspa Kos


Klify Agios Theologos Kamienista plaża Agios Theologos Nie wiadomo co piękniejsze Plaża w Kefalos w głębi wysepka Kastri Ruiny Astipalea antycznej stolicy wyspy Turyści Malownicza okolica Kefalos Nieco zatłoczona Paradise Beach kościółek w Kefalos niczym z bajki Las Plaka - królestwo pawi Szkoda, że nie rozłożył ogona Forteca Joannitów w Antimachia Kartusz herbowy na bramie fortecy Kościółek Agios Nikolaos w Antimachia Agios Nikolaos, fresk z XVI w. przedstawiający św. Krzysztofa Tarcze herbowe rycerzy zakonu joannitów Pyli - bizantyjska twierdza na szczycie wzgórza Opuszczona w XIX w. z powodu zarazy wioska Palio Pyli Romantyczna kawiarenka w Pyli Idzie moje zamówienie I wszystko jasne Na koniec dnia relaks w gorących źródłach w Thermes

Wyspa Hipokratesa nie posiada znaczących zabytków. Parę antycznych ruin, średniowiecznych kościółków i twierdze Joannitów to wszystko co udało nam się zobaczyć. Jednak Kos to przede wszystkim niezwykle kameralna, mała wyspa, gdzie przejechanie samochodem z północy na południe wyspy zajmuje godzinkę. Jej największymi atrakcjami są przyroda, przepiękne widoki i specyficzny lokalny klimat, który udzielił się nam już po kilku dniach pobytu.



TURCJA

Bodrum


Na promie Dopływamy do Bodrum Turcja wita ! Tylko tyle pozostało z jednego z cudów świata Jest nad czym podumać Bębny kolumn Starożytny system kanalizacyjny Komora grobowa Mauzolosa Płaskorzeźba ze sceną bitewną ozdabiająca niegdyś grobowiec Historia i teraźniejszość Starożytny amfiteatr na zboczu wzgórza Pamiątkowa fotka Doskonale zachowane kamienne ławy Cysterna na wodę Uliczka prowadząca do portu Marina Chwila relaksu w kawiarence nad zatoką Kumbahce Marina Bodrum w głębi zamek św. Piotra Zamek św. Piotra od strony portu Ten facet stracił dla kogoś głowę Minaret Dziedziniec zamkowy, stele nagrobne Amfory wydobyte z wnętrza wraku Wieża Włoska Statua Sfinxa z 335 r. p.n.e. Panorama miasta i portu z murów zamkowych Platforma artyleryjska Czas wracać do domu

Wypoczywając na Kos nie mogłem sobie odmówić odwiedzenia znajdującego się zaledwie o 21 km od wyspy tureckiego miasta Bodrum. W tej byłej greckiej kolonii, zwanej w starożytności Halikarnas, znajdował się jeden z siedmiu cudów świata - mauzoleum czyli grobowiec perskiego satrapy Mauzolosa. Dzisiaj po wspaniałej budowli, która powstała z inicjatywy żony władcy Artemizji, pozostała jedynie sterta kamieni. Aby mieć wyobrażenie o ogromie i pięknie mauzoleum, wystarczy przeczytać odnośnik w lewej kolumnie.








Wasze komentarze: