NASZE PODRÓŻE

Zapiski pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Cypr - trasa wycieczki


INTERESUJĄCE FAKTY

Prawosławny męski klasztor Kykkos, położony jest na górze o tej samej nazwie, w paśmie gór Troodos. Klasztor, którego patronką jest Matka Boża powstał z fundacji Aleksego I Komnena pod koniec XI wieku. W pobliżu klasztoru utworzył swą główną kwaterę czołowy przywódca walk narodowowyzwoleńczych przeciwko brytyjskiemu panowaniu na wyspie, generał Jeorjos Griwas. Mnisi z klasztoru przez długi czas udzielali mu niesłabnącego wsparcia, a jeden z nich Makarios III został ich duchowym przywódcą. Arcybiskup sprzeciwił się jednak stosowaniu w walce o niepodległość metod terrorystycznych. Tutaj także zwierzchnik Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego oraz późniejszy prezydent Republiki Cypru został pochowany. Dzisiaj Kykkos jest nie tylko religijnym, ale także narodowym miejscem pielgrzymek cypryjskich Greków o czym przekonaliśmy się naocznie podczas wizyty w klasztorze.


TO WARTO ZOBACZYĆ

Miasto Pafos zlokalizowane na zachodnim wybrzeżu Cypru, słynęło w starożytności ze wspaniałej świątyni Afrodyty i kultu jej imienia. Grecka boginii miłości w/g legendy miała się wynurzyć z piany morskiej właśnie nie opodal tego miejsca. Przy niewielkiej, żwirowej plaży, odległej o 20 km od miasta, wyrastają z morza skały zwane Petra tou Romiou czyli Skały Rzymskie. Dzisiaj miejsce narodzin boginii ze względów komercyjnych otrzymało nazwę "Skały Afrodyty". W konkursie piękności między Herą, Ateną i Afrodytą, ta ostatnia obiecała Parysowi Helenę, żonę Menelaosa ze Sparty, za tytuł najpiękniejszej kobiety na świecie, czym bezpośrednio przyczyniła się do rozpętania wojny trojańskiej. Afrodyta czczona była zwłaszcza przez kobiety, które widziały w niej patronkę małżeństwa. Ze względu na jej związek z morzem, była czczona przez żeglarzy, a także w miastach portowych. Patrząc na imponujące płótno włoskiego mistrza Sandra Botticellego "Narodziny Wenus" faktycznie trudno ocenić w którym miejscu nastąpiły narodziny.


Cypr - Pafos

Wrzesień 2011

Mozaika z Pafos

Wakacje na Cyprze były naszą drugą wizytą na wyspie Afrodyty. Tym razem miała ona jednak zupełnie wyjątkowy charakter. Po raz pierwszy wybraliśmy się na wspólny wypoczynek z naszym synem. Ponieważ poprzednio mieszkaliśmy we wschodniej części wyspy w okolicy Agia Napa, w tym roku zdecydowaliśmy się na Pafos na wybrzeżu zachodnim.

Dość długo zastanawialiśmy się czy przelot samolotem na Cypr z niespełna rocznym dzieckiem to dobry pomysł. Okazało się, że nasze obawy były płonne. Podczas startu Julek wypił mleko, smacznie zasnął i obudził się dopiero w trakcie lądowania. Wakacje z niemowlakiem to wielkie wyzwanie dla rodziców, gdyż większość czasu trzeba poświecić dziecku. Na szczęście Julek zawsze lubił jazdę samochodem, dzięki czemu mogliśmy wybrać się wspólnie na wycieczkę w góry Troodos oraz w okolice Pafos i zwiedzić miejsca do których nie dotarliśmy podczas poprzedniego pobytu na Cyprze.

    Z  POWODU  ZMIAN  W  NASZYM  ŻYCIU,  ZDJĘCIA   PRZEDSTAWIAJĄCE  MARTĘ  ZOSTAŁY  NA  JEJ  ŻĄDANIE  USUNIĘTE !   


Julek wypoczywa


Kiedy wreszcie dadzą mi się zrelaksować ? myślisz, że to mnie udobrucha a kuku jak wam się podobają moje kąpielówki ? Rozumiemy się bez słówę Tato, gdzie masz okulary ? Uśmiech od ucha do ucha Szczęśliwe chwile z tatą Ale nudy Zabierz mnie stąd mamo Nie ma to jak pod palmą Zostańmy tutaj dłużej Spacer to fajna sprawa Gdzie jutro pojedziemy na wycieczkę ?

Na miejscu Julek bardzo szybko zaadoptował się do nowych warunków i wypoczywał, preferując głównie leżenie na leżaku, noszenie na rękach i długie spacery w wózku. Lekce sobie ważył piękną pogodę, malownicze krajobrazy i hotelowe atrakcje, a jego najbardziej lubianym zajęciem było zjedzenie posiłku i ucięcie komara. Rozważywszy wszystkie plusy i minusy, swoje pierwsze wakacje może więc uznać za udane.


Pafos i okolice


Promenada w Pafos Średniowieczny kościół Panagia Chrissipolitissa Ikonostas w kościele Panagia Chrissipolitissa Pręgierz - lepiej trzymać się od niego z daleka Pręgierz przy którym był biczowany św. Paweł Skały Afrodyty w okolicy Pafos Pełnia szczęścia Malownicze ruiny antycznego miasta Kourion Mozaika w Domu Eustoliosa z V w.n.e. Rzymski amfiteatr z II w.n.e. Baszta twierdzy joannitów Kolossi Zaniedbany średniowieczny fresk w zamku Kolossi Kościółek w Polis - chwila dla siebie Okolice Polis są idealne do pieszych spacerów Łaźnie Afrodyty są zdecydowanie przereklamowane Najpierw trzeba coś zjeść, a dopiero potem można podziwiać widoki Niemiłosiernie zatłoczona popularna plaża Coral Bay Jedzonko najlepiej smakuje nad brzegiem morza Skaliste wybrzeże typowe dla zachodniej części Cypru Stragan z rękodziełem przy Agios Georgios

Park archeologiczny w Pafos zwiedziliśmy podczas pobytu na wyspie w 2009 r. Dlatego tym razem odwiedziliśmy tylko kościół Panagia Chrissopolitissa przy którym stoi pręgierz, do którego w/g legendy był przywiązany św. Paweł podczas kary chłosty. Okolica miasta jest bardzo malownicza, jednak niektóre atrakcje jak Łaźnie Afrodyty czy plaża Coral Beach są przereklamowane. Ale czego się nie robi, żeby trochę zarobić.


Góry Troodos


Kykko - najsłynniejszy monastyr na Cyprze Najmłodszy zwiedzający Flaga grecka na dzwonnicy monastyru Kykkos Wewnętrzne krużganki kryją piękne mozaiki Wiele malunków powstalo całkiem niedawno Zwiedzających zachwycają boagto zdobione sklepienia Na mnicha bym się nie nadawał Monastyr Kykko i grób Makariosa to cel pielgrzymek Cypryjczyków Wioska winogrodników Omodos Oryginalne koronki do wyboru do koloru Fabryczka koronek od 2 euro za sztukę Zalany słońcem dziedziniec monastyru Stavros Sklepik z pamiątkami Spacer takimi uliczkami z wózkiem to prawdziwe wyzwanie Średniowieczna tłocznia wina w Omodos W Omodos nikomu się nie spieszy

Najsłynniejszy na Cyprze monastyr Kykko niemile nas zaskoczył. Spodziewaliśmy się spotkania z ubogimi mnichami wiodącymi bogobojny żywot wypełniony pracą i modlitwą, a zobaczyliśmy biznesmenów w habitach zarządzających należącymi do klasztoru hotelami, restauracjami i dobrami ziemskimi. Na szczęście wizyta w górskiej wiosce Omodos przeniosła nas w przeszłość i sprawiła, że czas stanął w miejscu.
Wasze komentarze: