TRASA WYCIECZKI
TO WARTO ZOBACZYĆ
O czasach wypraw krzyżowych i zdobyciu Jerozlolimy przez Saladyna opowiada rewelacyjny dramat historyczny z 2005 w reżyserii Ridley`a Scotta. W roli głównej wystąpił Orlando Bloom, a towarzyszyły mu takie gwiazdy jak Liam Neeson, Eva Green czy Jeremy Irons. Fabuła jest typowo "hollywoodzka" i trochę mija się z faktami historycznym, ale przecież w takich produkcjach nie o to chodzi. Film świetnie się ogląda, a sceny pojedynków rycerskich czy oblężenia Jerozolimy wprost zapierają dech w piersiach. Dbałość o szczegóły oraz bardzo realistyczna scenografia sprawiają, że film na długo pozostanie w pamięci każdego miłośnika historii.O TYM WARTO WIEDZIEĆ
W połowie 1942 roku generał Anders uzyskał zgodę Stalina na ewakuację swej armii do Iranu, a stamtąd przez Irak do brytyjskiej Palestyny. Łącznie Związek Sowiecki opuściło ok. 80 tysięcy wojskowych i ponad 43 tysiące towarzyszących im cywili. We wrześniu 1942 roku polski rząd w Londynie postanowił połączyć przebywającą już od dawna w Palestynie Brygadę Strzelców Karpackich z nowo przybyłymi siłami, tworząc w ten sposób Armię Polską na Wschodzie, zwaną potocznie Armią Andersa. Dla przybyłej wraz z armią młodzieży utworzono szkoły junaków, głównie w Nazarecie i Rechowot. Powstała także Ochotnicza Służba Kobiet. W sierpniu 1943 roku z oddziałów bojowych Armii Andersa sformowano w okolicach Tel Awiwu i Gazy liczący 53 tysiące żołnierzy II Korpus Polski, który w grudniu 1943 roku został przerzucony do Włoch, gdzie wsławił się zwycięskimi walkami z Niemcami pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią.INTERESUJĄCE FAKTY
Państwo Palestyńskie to kraj znajdujący się na terenie historycznej Palestyny, obejmujący obszar Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu. Jako niepodległy organizm polityczny, nie jest formalnie uznawany przez Izrael, ale został uznany za państwo przez ONZ. Szereg krajów, w tym Polska utrzymuje kontakty dyplomatyczne z Autonomią Palestyńską, czyli władzami Palestyny. Początki dążeń arabskiej ludności Palestyny do utworzenia własnego państwa wiążą się z powstaniem Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Został on utworzony z inicjatywy Liga Narodów w 1922 r. z części terytoriów byłego Imperium Osmańskiego na Bliskim Wschodzie. Po latach konfliktów Izrael i Autonomia Palestyńska zobowiązały się do nawiązania rokowań, które miały doprowadzić do porozumienia w sprawie utworzenia państwa palestyńskiego. Obecnie obie strony oskarżają się o niedotrzymywanie zobowiązań.CIEKAWE HISTORIE
Irgun to żydowska, zbrojna organizacja podziemna działająca w latach 1931-1948 w Brytyjskim Mandacie Palestyny. Zajmowała się nielegalną imigracją Żydów oraz działaniami terrorystycznymi, których celem było powstanie żydowskiego państwa na całym obszarze Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Na wiosnę 1939 roku, członkowie Irgunu byli szkoleni w okolicach Andrychowa przez instruktorów Wojska Polskiego z wywiadu wojskowego tzw. Dwójki. Kurs ten był efektem umowy z 1936 r. między przywódcami ruchu, a władzami polskimi. W 1943 roku na czele Irgunu stanął Menachem Begin, urodzony na terenach Polski jako Mieczysław Biegun. Odrodził on upadającą organizację oraz przygotował powstanie przeciwko brytyjczykom. Po utworzeniu państwa Izrael był premierem, a za doprowadzenie do izraelsko-egipskiego traktatu pokojowego w 1979 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.Czerwiec 2015
Kiedy podczas wyprawy do Peru spotkałem sympatyczną parę z Izraela, nie przypuszczałem, że wkrótce odwiedzę ich rodzinny kraj. Młodzi ludzie zachęcali mnie do wizyty tłumacząc, że wbrew powszechnym opininiom pobyt w Izraelu jest bezpieczny, a mieszkańcy otwarci i przyjaźni. Skorzystałem z zaproszenia i nie żałuję, bo w aktualnej sytuacji, wyjazd byłby sporym ryzykiem.
Mając do dyspozycji jedynie tydzień, skoncentrowałem się na najbardziej atrakcyjnych miejscach. Ogromna liczba, tych związanych z historią Izraela oraz Starym i Nowym Testamentem wprost przytłacza. Tam runęły mury Jerycha, tutaj Jezus zapłakał nad Jerozolimą, tu chodził po wodzie, a stamtąd wstąpił do Nieba. Nie bez kozery ten region nazywamy Ziemią Świętą, jednak na codzień wyczuwa się atmosferę zagrożenia i niepewności. Ulicami chodzą uzbrojone patrole żołnierzy, a rewizje przy wchodzeniu do dużych sklepów czy na dworce kolejowe i autobusowe należą do smutnej rzeczywistości. Nie zdawałem sobie sprawy, że w Izraelu przyda mi się znajomość rosyjskiego. W trakcie podróży dwukrotnie, bardzo pomogli mi rosyjscy emigranci, dla których nie liczyło się kim jestem, tylko to że mówię w ich języku.IZRAEL
Jerozolima żydowska
Dzielnica żydowska jest czysta, schludna i...nudna. Największe wrażenie zrobił na mnie Plac przy Murze Zachodnim, pełniący rolę synagogi na wolnym powietrzu. Ściana Płaczu to jedyna pozostałość po drugiej Świątynii Jerozolimskiej, odbudowanej przez Heroda Wielkiego. W tym najświętszym dla Żydów miejscu trwają nieustanne modły, a po placu krążą turyści polujący na ciekawe ujęcie, ortodoksyjnych Żydów pogrążonych w modlitwie.
Jerozolima muzułmańska
Dzielnica Muzułmańska to najbardziej egzotyczna część Jerozolimy. Mieszkałem w pobliżu Bramy Damasceńskiej, więc codziennie zaczynałem spacery po Starym Mieście właśnie w tej dzielnicy. Od rana do wieczora tłum mieszkańców i turystów płynie wąskimi uliczkami, pełnymi małych sklepików i obnośnych handlarzy. To tutaj znajduje się słynna ulica Via Dolorosa i Wzgórze Świątynne z olśniewającym meczetem Kopuła na Skale.
Jerozolima chrześcijańska
Dzielnica chrześcijańska i ormiańska skupiły się wokół bazyliki Grobu Pańskiego. Niezapomnianym przeżyciem było zwiedzenie świątynii, wybudowanej w miejscu ukrzyżowania i złożenia do grobu Jezusa. Natomiast wielką frajdę sprawiło mi myszkowanie we wnętrzu bazyliki oraz w sąsiednich zaułkach, gdzie odkryłem mnóstwo niezwykłych artefaktów, podziemnych kaplic, kościołów oraz oryginalny klasztor etiopski.
Jerozolima - Góra Oliwna
Góra Oliwna usytuowana na wschód od Starego Miasta jest kojarzona z miejscem modlitwy Jezusa, pojmaniem w ogrodzie Getsemani oraz wniebowstąpieniem. Miejsce uważane za święte, zawsze pełne jest chrześcijańskich pielgrzymów i Żydów odwiedzających groby w Dolinie Jozefata. Oprócz niezwykłej magii tego miejsca, najbardziej zachwycił mnie zapierający dech w piersiach widok na Jerozolimę i ogromną bryłę Kopuły na Skale.
Nazaret
Nazaret słynący jako miejsce zwiastowania i dzieciństwa Jezusa to dzisiaj miasto pielgrzymkowe. Głównym miejscem odwiedzin jest bazylika Zwiastowania, zbudowana w ubiegłym wieku na ruinach kościoła bizantyjskiego. Śmiała w formach i nowoczesna świątynia kryje grotę Zwiastowania. Zupełnie inny wymiar miało myszkowanie po zaułkach Starego Miasta, które mimo napływu turystów zachowało jeszcze dawną atmosferę.
Jezioro Galilejskie
Wycieczka nad Jezioro Galilejskie kompletnie mi się nie udała. Krótki czas pobytu oraz smutna rzeczywistość osoby skazanej na korzystanie z publicznego transportu sprawiły, że nie odwiedziłem, tak jak planowałem Tabhy i Kafarnaum. Również nie wypalił rejs statkiem, ale na otarcie łez skorzystałem z relaksującej kąpieli w wodach jeziora. Sama Tyberiada okazała się ciekawym miastem z miłą atmosferą i interesujacymi zabytkami.
Akka
Starówka Akki została w całości wpisana na listę światowego dzidzictwa Unesco. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż podobnie jak Jerozolima, miasto potrafi oczarować każdego turystę. Spacer po wąskich uliczkach Starego Miasta oraz pozostałościach murów obronnych z czasów wypraw krzyżowych to czysta przyjemność. Równie miłym wspomnieniem jest aromatyczna mocca, którą degustowałem w nadbrzeżnej tawernie.
Hajfa i Megiddo
W Hajfie gościłem bardzo krótko, gdyż właściwym celem mojej wyprawy było wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco - Megiddo. W tym starożytnym mieście miało miejsce już tyle bitew, że jak przewiduje św. Jan w Apokalipsie, to właśnie tutaj rozegra się ostatnie przed końcem świata starcie, pomiędzy Dobrem i złem. Stojąc na wzgórzu Megiddo i spoglądając na dolinę Jezreel, chciałem poczuć tę apokaliptyczną atmosferę.
Cezarea Nadmorska
Nawet dzisiaj ruiny Cezarei Nadmorskiej robią imponujące wrażenie. Aby wszystko zobaczyć trzeba się trochę nachodzić, ale najwspanialszy widok roztacza się ze szczytu amfiteatru. Twórcą potęgi Cezarei był Herod Wielki, który w I w. p.n.e. założył piekne miasto, poświęcając je cesarzowi rzymskiemu Augustowi. Ciekawostką tego miejsca są także pozostałości największego hipodromu w cesarstwie rzymskim.
Masada i En Gedi
Masada to twierdza stojącą na szczycie wzgórza, ponad 400 m nad brzegami Morza Martwego. Przyznaję, ze trochę inaczej wyobrażałem sobie to miejsce, ale rzeczywistość przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Widok ze szczytu zapiera dech w piersiach, obojętnie w którą patrzyłoby się stronę. Zwiedzanie w słonecznym skwarze było dość wyczerpujące, więc wycieczkę zakończyłem w wodach Morza Martwego, delektując się relaksującą kąpielą.
PALESTYNA
Betlejem
W Betlejem narodził się Jezus Chrystus, a bazylika Narodzenia Pańskiego to od IV w. cel pielgrzymek chrześcijan z całego świata. Jednak samo miasto jest na wskroś muzułmańskie. Wystarczy przespacerować się wąskimi uliczkami wokół placu Żłóbka, aby poczuć atmosferę orientu. Zgoła odmienne wrażenie zrobił na mnie Mur Separacji pokazujący, że czasami najtrudniej dogadać się we własnym domu.
Qumran i Nabi Musa
Qumran znane jest przede wszystkim jako miejsce znalezienia słynnych zwojów znad Morza Martwego. Oglądając filmy popularnonaukowe często słyszałem o tym miejscu, ale zawsze wydawało mi się, że groty są położone w jakimś niedostępnym zakątku, wysoko w górach. Tymczasem są zlokalizowane w pobliżu malowniczych ruin osady esseńczyków nad brzegami Morza Martwego, a dostęp do nich jest kwestią dwugodzinnego spaceru.
Jerycho i okolice
Choć na pierwszy rzut oka stanowisko archeologiczne Jerycho wygląda jak zwyczajne wzgórze, uważane jest za najstarsze miasto świata. Ludzie zamieszkują tutaj nieprzerwanie od ponad 9 000 lat, a upadające mury kananejskiego Jerycha opisano w Biblii. Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie przejażdzka kolejką na Górę Kuszenia, gdzie z murów greckiego monastyru podziwiałem zachwycającą panoramę okolicy.