NASZE PODRÓŻE

Fotorelacje pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Korfu - trasa wycieczki


CIEKAWE HISTORIE

Kerkira jest utożsamiana z antyczną wyspą Scheria, zamieszkiwaną przez Feaków, którymi władał król Alinoos. Scheria była ostatnim etapem trwającej 10 lat powrotnej podróży Odyseusza do rodzinnej Itaki, co zostało opisanane w Odesei Homera. Bogini Atena posłużyła się królewską córką Nayzakaą, aby pomóc Odysuszowi, gdy fale morskie wyrzuciły rozbitka na wyspę. W tym celu zesłała Nauzykai sen, w którym przyjaciółka nakłaniała ją, aby szła nad rzekę wyprać odzienie. Na drugi dzień wraz ze służebnymi rzeczywiście udała się nad rzekę i dziewczęta wyprały odzież, rozłożyły ją na trawie, żeby wyschła, a same zaczęły grać w piłkę. Piłka wpadła do wody, a krzyki dziewcząt obudziły śpiącego Odyseusza. Nauzykaa po rozmowie z przybyszem udzieliła mu pomocy. Nakarmiła, użyczyła mu szat i zaprosiła do pałacu, gdzie ojciec i matka wyprawili ucztę, aby ugościć Odyseusza. Wzruszona opowiadaniem o tułaczce i urzeczona jego urodą była gotowa go poślubić, ale Odyseusz miał już żonę i musiał odjechać. Alkinoos dał mu okręt, aby mógł powrócić do domu. Mit o Nauzykai wykorzystał Sofokles w teatrze greckim, Johann Wolfgang Goethe w literaturze, Peter Paul Rubens w malarstwie, Jacek Kaczmarski w poezji oraz Hayao Miyazaki w filmie animowanym.

Nauzykaa i Odyseusz - obraz Michele Desubleo (1603 – 1676)


O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Sytuacją polityczną panującą na ziemiach greckich pod koniec XVIII w. zainteresowali się polscy senatorzy, przedstawiciele dyplomacji, armii oraz członkowie rządu powstańczego z 1794 r. skupieni na emigracji w Wenecji. Głównym terenem poczynań emigracji polskiej stały się Wyspy Jońskie, które w tym okresie znalazły się w kręgu zainteresowań mocarstw europejskich - Rosji, Anglii i Austrii. Gen. Jan Henryk Dąbrowski snuł plany wyzwolenia Grecji przy udziale polskich legii i stworzenia nowego narodu, pod nazwą Grecjo-Polski. W celu rozeznania sytuacji panującej na archipelagu został wydelegowany na Korfu ppłk Józef Chamand. Pochodził on z rodziny francuskiej osiadłej na ziemiach polskich, ale czuł się Polakiem. Wziął udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1792 r. w obronie Konstytucji 3 maja, gdzie uzyskał stopień porucznika, zaś w trakcie powstania kościuszkowskiego w 1794 r. awansowany został na podpułkownika. Po rozbiorach emigrował do Wiednia, a w styczniu 1797 r. zgłosił się do legionów polskich we Włoszech. Jego misja na Wyspach Jońskich nie przyniosła spodziewanych rezultatów, gdyż na mocy traktatu francusko-austriackiego w Campo Formio w 1797 r. Wyspy Jońskie przyznano Francji. (www.irjp.gov.pl)

Gen. Jan Henryk Dąbrowski wjeżdża do Rzymu - January Suchodolski (źródło:wikipedia.org)


Grecja - Korfu

Maj 2024

Widok z zamku Angelokastro

Wyjazd z synem na wspólny wypoczynek planowałem już od dłuższego czasu. Okazja nadażyła się w maju kiedy Julek miał w szkole kilka dni wolnego. Kierunki destynacji były trochę ograniczone ze względu na niestabilną sytuację w niektórych regionach i związane z tym zagrożenia. Ostatecznie wybór padł na grecką wyspe Korfu.

Skorzystałem z opcji all inclusive, a wycieczkę wykupiłem w renomowanym biurze turystycznym Itaka. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę. Pewną niedogodnością był wylot z Katowic, ale jakoś to przeżyliśmy i szczęśliwie dotarliśmy na miejsce. Julek bardzo się cieszył, gdyż miał miłe wspomnienia z poprzedniego pobytu w Grecji na półwyspie Chalkidiki. Tym razem również się nie zawiódł, podobnie jak i ja. Aby wypoczynek nie okazał się monotonny, jak zwykle zorganizowałem wycieczki do najbardziej atrakcyjnych miejsc w okolicy. Wprawdzie nie zobaczyliśmy tego wszystkiego co zaplanowałem, ale i tak było nie najgorzej.


Julek wypoczywa


Plaża w Agnos, na horyzoncie wybrzeże Albanii Cały basen tylko dla mnie Czas coś przekąsić Chwila relaksu Kobierzec wodorostów Dzikie wybrzeże szyper Sieci rybackie Oryginalne logo Diabeł morski (ten po prawej) Widzimy się na kolacji Impresja I wszystko jasne Ścieżka Miłości Gaj oliwny Strażnik Roda, tawerny dla turystów Naturalne gąbki Pamiątki dla turystów Roda Beach Plaża Astrakeri Puszczanie kaczek Dzikie wybrzeże Klif Astrakeri Słodkie lenistwo Słodkie lenistwo Trzeba sie troszkę poruszać Pełen relaks Zaraz pokażę na co mnie stać Idealna synchronizacja Artysta Chwila ochłody Niezawodna żabka

Nasz hotel był położony w małej wiosce Agnos na północy wyspy. W jego najbliższej okolicy nie było wprawdzie prawie żadnych atrakcji, ale za to sam obiekt zapewniał spore możliwości spędzania wolnego czasu. Teren hotelu był rozległy i pełen zieleni. Relaksowaliśmy się na różne sposoby przemieszczając się pomiędzy basenami, a plażą. Julek często pływał i grał w koszykówkę. Zaś smaczne posiłki spożywane na tarasie z widokiem na morze były prawdziwą ucztą dla ducha i ciała.


Wyspa Korfu


Kanał Miłości Pamiątkowa fotka Kanał Miłości artysta Niezwykłe formacje skalne Pamiątkowa fotka Na szczycie cypel Romantyczna plaża Niezwykłe formacje skalne Górski krajobraz Dzwonnica kościółka w wiosce Krini Zamek Angelokastro w całej okazałości Główne wejście do twierdzy Basteja strzegąca bramy Zamkowa kaplica Agia Kiriaki Cysterny do przechowywania wody deszczowej Panorama wybrzeża z murów zamkowych Cytadela, kościół Archanioła Michała Marmurowa płyta z wczesnochrześcijańskiej świątyni Wykute w skale groby w kształcie ludzkiego ciała Zabójczy widok Paw rozkładający ogon Widok od tyłu Dzisiaj żadna mi się nie oprze Pawia portret własny Pawie pióra Palaiochora Taras widokowy z armatą Brama do klasztoru Panagia Theotokou Dzwonnica Ozdobny portal Wnętrze kościoła Najświetszej Marii Panny Ikonostas Królewskie wrota Klify Peroulades Pamiątkowa fotka Bujna roślinność Klify Peroulades w całej okazałości Kropla drąży skałę Imponujące formacje skalne Nostalgia Pamiątkowa fotka W drodze Roślina akantu, jej liście są wykorzystywane w architekturze jako ornament Kapliczka przydrożna Góra Pandokrator, dzwonnica bramna Kościół Przemienienia Pańskiego z XVII w. Załamanie pogody na szczycie to częste zjawisko Bogato zdobione wnętrze koscioła Swiatłyszcze Jezus Chrystus Pantokrator Kruk przynoszący chleb św. Pawłowi z Teb Sadzawka życzeń, można poprosić o lepszą pogodę Panorama ze szczytu Góry Pandokrator Pamiątkowa fotka Panorama ze szczytu Góry Pandokrator Zmęczeni, ale zadowoleni

Na Korfu atracyjne obiekty historyczne i przyrodnicze zlokalizowane są głównie w środkowej i północnej części wyspy. Aby przynajmniej część z nich zobaczyć, wynająłem samochód i ruszyliśmy na zwiedzanie. Pogoda nam dopisywała, słońce świeciło prawie przez cały czas, ale nie było upalnie. Największe wrażenie zrobiły na nas - Kanał Miłości, klify w Peroulades oraz zawieszone na szczycie skalistego wzgórza ruiny średniowiecznego zamku Angelokastro.


Miasto Korfu


Bizantyjski Stary Fort z XII w. w całej okazałości Stary Fort, Porta Maggiore Wenecki moździerz z połowy XVII w. Wieża zegarowa i wenecka studnia Marina Mandraki, w głębi wyspa Vido Fort Campana, latarnia morska Wieża Morska Panorama miasta, w głębi Nowy Fort Pomnik hrabiego Schulenburga, obrońcy miasta przed turkami Plac Spianada, gigantyczny kaktus Promenada Kościół Matki Boskiej Mandrakina z XVIII w. Liston Pałac św. Jerzego i Michała z XIX w. Pamiątkowa fotka Staromiejska uliczka Agoiu Spiridonoa Dzwonnica i kościół św. Spirydona z XVI w. Wnętrze kościoła Kolejka wiernych do srebrnej trumny z relikwiami świętego Malowniczy zaułek Scenka uliczna Skromna dzwonnica kościoła św. Mikołaja z XVI w. Ikonostas - ikony namiestne, św. Kerkyra Swojskie klimaty Stały klient Mitropolis, katedra prawosławna z XVI w. Wenecki Nowy Fort z przełomu XV/XVI w. Brama Ottourata Lew św. Marka, symbol panowania Republiki Weneckiej W drodze do fortu Upiór Cytadela twierdzy Panorama miasta, w głębi Stary Fort Prom do Albanii Pamiątkowa fotka Staromiejska uliczka Scenka uliczna Siesta Chwila wytchnienia Najlepszy środek transportu Stary ratusz miejski San Giacomo, detale architektoniczne Chwila zadumy Kościół św.św. Jakuba i Krzysztofa Plac Dimarchiou, uliczni muzykanci Antyczne Paleopolis, ruiny rzymskich łaźni Pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki Neoklasyczna willa Mon Repos z początku XIX w. Relief na ścianie kościoła Chrystusa Zbawiciela Wzgórze Kanoni, wysepki Vlacherna i Pondikonissi Monastyr Vlacherna z XVII w. Pamiątkowa fotka Wota dziękczynne pod wizerunkiem Hodegetrii Pendikonissi (Mysia Wyspa) będąca statkiem z floty Odyseusza zamienionym przez Posejdona w kamień

Chociaż wskutek niemieckich bombardowań podczas II wojny światowej wiele zabytkowych obiektów Korfu uległo zniszczeniu, jego staromiejska część została wpisana na listę Unesco. Historyczne centrum pomiędzy Starym, a Nowym Fortem to istna plątanina wąskich uliczek na których tłoczą się spragnieni wrażeń turyści. My po prostu daliśmy się ponieść tłumowi, a i tak dotarliśmy do Liston, Agios Spirydon, Mitropolis i innych atrakcyjnych miejsc.








Wasze komentarze: