NASZE PODRÓŻE

Zapiski pasjonatów zwiedzania

TRASA WYCIECZKI

Ukraina - trasa wycieczki


O TYM WARTO WIEDZIEĆ

Król Polski, Bolesław Chrobry wyprawił się na Ruś, aby osadzić na tronie kijowskim swego zięcia Świętopełka I. Polacy odnieśli zdecydowane zwycięstwo, rozbijając oddziały Jarosława Mądrego pod Wołyniem, zdobyli liczne łupy, a król ponownie przyłączył do Polski Grody Czerwieńskie. Według legendy, wkraczajac do miasta, Chrobry uderzył swym mieczem we wrota Złotej Bramy w murach Kijowa. Dzięki rysie powstałej po tym ciosie miecz otrzymał miano Szczerbca. Był to czyn doprawdy niezwykły, gdyż Chrobry przybył do Kijowa w sierpniu 1018 roku, a Złotą Bramę wzniesiono dopiero 19 lat później. Zdarzenie to uwiecznił na płótnie, doskonały malarz batalista Piotr Michałowski.

Piotr Michałowski - Chrobry uderza mieczem w Złotą Bramę Kijowa


INTERESUJĄCE FAKTY

To właśnie w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, król Jan II Kazimierz Waza podczas mszy świętej odprawianej przez nuncjusza Pietro Vidoniego przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, złożył w dniu 1 kwietnia 1656 r. słynne śluby lwowskie. Autorem tekstu był jezuita Andrzej Bobola. Kraj był prawie w całości opanowany przez Szwedów i Rosjan. Przyrzeczenia królewskie miały poderwać do walki z najeźdźcami nie tylko szlachtę, ale i cały lud. Monarcha oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Boskiej, którą nazwał Królową Polski. Ślubów dokonano z inicjatywy królowej Ludwiki Marii Gonzagi, a wzorowane były na ślubach kardynała Richelieu, który dwadzieścia lat wcześniej, po pokonaniu swoich wrogów, oddał Francję pod opiekę Matki Bożej. Wydarzenie to przedstawia obraz słynnego polskiego malarza Jana Matejki.

Jan Matejko - Śluby Lwowskie Jana Kazimierza


TO WARTO ZOBACZYĆ

Jedną z atrakcji Ławry są podziemne pustelnie. Składają się z Bliskich i Dalekich Pieczar. Położone są na głębokości od 5 do 20 m, a długość bardzo wąskich korytarzy wynosi aż 228 m. Początkowo mieszkali w nich mnisi, ze względu na specyficzne warunki klimatyczne. Później pieczary zaczęły pełnić funkcję krypty. Ciała mnichów umieszczone są w przeszklonych trumnach, nabożnie całowanych przez pielgrzymujących wyznawców prawosławia. Panującą wewnątrz tuneli i pieczar atmosferę dość dobrze oddaje ponizszy amatorski film udostępniony na YouTube.


CIEKAWE HISTORIE

Schody Potiomkinowskie w Odessie to najbardziej rozpoznawalny symbol miasta. Ze względu na wysokie położenie Odessy względem portu, na początku XIX w zostały zbudowane kamienne schody. Zaprojektował je w 1825 roku włoski architekt Franciszek Boffo, ale już w 1837 roku zapadła decyzja o powiększeniu ich do gigantycznych rozmiarów według planów brytyjskiego inżyniera Uptona. W trakcie swego istnienia schody nosiły różne nazwy - "Gigantyczne", "Przymorskie", "Ryszeliewskie", "Bulwarowe", a od 1955 r. "Potiomkinowskie". Schody rozsławił w swoim filmem "Pancernik Potiomkin" Siergiej Eisenstein. Poniżej można oglądnąć fragment dzieła przedstawiający scenę wymyślonej przez reżysera masakry ludności, dokonanej przez rytmicznie maszerujące wojsko carskie. Scena ta została wykorzystana przez Briana De Palmę w jego słynnym filmie "Nietykalni".


Ukraina - Lwów, Kijów, Odessa

Kwiecień 2013

kijów ławra kijowsko-peczerska

W pierwotnym zamyśle miała to być wycieczka do Lwowa oraz zwiedzanie zamków "Złotej Podkowy". Kiedy okazało się, że dysponuję jeszcze wolnym czasem zdecydowałem się pojechać do Kijowa. Natomiast poznany w pociągu ukraiński biznesmen tak skutecznie zachwalał uroki kosmopolitycznej Odessy, że postanowiłem sprawdzić to osobiście.

Lwów niewiele różni się od polskich miast i gdyby nie ukraiński język można by pomyśleć, że jest się w Polsce. Olbrzymi Kijów ze swoją monumentalną architekturą i cerkwiami przypomina rosyjskie miasta. Natomiast Odessa mogłaby z powodzeniem grać rolę któregoś z miasteczek Riwiery Francuskiej. Ponieważ Ukraina to wielki kraj, a odległości pomiędzy miastami są spore, podróżowałem w nocy smacznie śpiąc w wagonie "kupiejnym", a zwiedzałem w ciągu dnia. Generalnie wszyscy Ukraińcy poproszeni przeze mnie o pomoc okazali się bardzo serdeczni i uczynni, a w trakcie podróży nigdy nie spotkałem się z niechęcią czy wrogością.


Lwów


lwów fotki - dworzec główny z XIX wieku lwów zdjęcia - wejście do Kościoła Św. Kazimierza lwów foto - detale architektoniczne zdjęcia lwów - panorama Lwowa z Kopca Unii Lubelskiej fotki lwow - Cmentarz Łyczakowski foto lwow - Cmentarz Łyczakowski tablica nagrobna zdjęcia ze lwowa - Cmentarz Łyczakowski tablica pojednania foto ze lwowa - Cmentarz Orląt Lwowskich fotki ze lwowa - Arsenał Miejski lwów fotki - Baszta Prochowa i Wieża Korniakta lwów zdjęcia - Rynek lwowski lwów foto - Rynek pierzeja wschodnia zdjęcia lwów - detal architektoniczny fotki lwow - kawiarenki przy ulicy Halickiej foto lwow - obwarzanki niczym w Krakowie zdjęcia ze lwowa - Katedra Łacińska i Kaplica Boimów foto ze lwowa - kaplica Boimów - wnętrze fotki ze lwowa - kaplica Boimów - wnętrze lwów fotki - uliczka z wieżą ratuszową w tle lwów zdjęcia - panorama miasta z Wieży Ratuszowej lwów foto - widok z wieży na Kościół Dominikanów i Cerkiew Wołoską zdjęcia lwów - widok z wieży ratuszowej w kierunku zachodnim fotki lwow - rynek lwowski foto lwow - detal architektoniczny zdjęcia ze lwowa - ulica Ruska widok na Cerkiew Michała Archanioła foto ze lwowa - chwila wytchnienia fotki ze lwowa - kaplica Boimów i Katedra Łacińska lwów fotki - fontanna Neptuna w głębi Katedra Łacińska lwów zdjęcia - przed Katedrą Łacińską lwów foto - kamienica Królewska przy Rynku zdjęcia lwów - fontanna Neptuna na Rynku fotki lwow - widok ze staromodnej kawiarenki Diana na Rynek foto lwow - zagubiony turysta przed Katedrą Łacińską zdjęcia ze lwowa - detal architektoniczny foto ze lwowa - kamienica Heppnerowska przy Rynku fotki ze lwowa - gra światła i cienia lwów fotki - pomnik Króla Daniły lwów zdjęcia - przejście do Katedry Ormiańskiej lwów foto - pomnik Adama Mickiewicza zdjęcie lwów - zaproszenie na lunch

Lwów jeszcze długo pozostanie miastem z polską duszą. Pomimo, że dookoła widzi się ukraińskie napisy i słyszy ukraińską mowę, a wiele kościołów zamieniono na cerkwie, Lwów niewiele utracił ze swojego polskiego charakteru. Przechadzając się po uliczkach Starego Miasta, odnosiłem wrażenie, że spaceruję po Krakowie czy Sandomierzu. Pomimo miejskiego zgiełku i tłumu turystów, przez cały czas pobytu we Lwowie doświadczałem uczuć nostalgii i zadumy.


Żółkiew


żółkiew fotki - Żółkiew tablica informacyjna żółkiew zdjęcia - Brama Zwierzyniecka z fragmentem murów miejskich żółkiew foto - Zamek Żółkiewskich od strony rynku zdjęcia żółkiew - widok z podcieni na zamek Żółkiewskich fotki żółkiew - Ratusz miejski foto żółkiew - furta w murach miejskich zdjęcia z żółkwi - tablica pamiątkowa poświecona Bogdanowi Chmielnickiemu foto z żółkwi - Rynek widok na zamek, ratusz i kolegiatę fotki z żółkwi - Żółkiewska kolegiata oraz bazylikańska cerkiew Trócy Świętej żółkiew fotki - kopuła kolegiaty św. Wawrzyńca i Stanisława żółkiew zdjęcia - Kolegiata Królowej Niebios oraz św. św. Wawrzyńca i Stanisława żółkiew foto - Kolegiata ozdobny fryz z kartuszami herbowymi zdjęcia żółkiew - podcienia kamieniczek z XVII w. fotki żółkiew - droga do rynku foto żółkiew - widok z podcieni na kościół Dominikanów zdjęcia z żółkwi - kościół i klasztor Dominikanów foto z żółkwi - detal architektoniczny fotki z żółkwi - synagoga w Żółkwi żółkiew fotki - drewniana cerkiew Trójcy Świętej żółkiew zdjęcia - kopuły drewnianej cerkwi z krzyżami żółkiew foto - regionalne pamiątki

Wizyta w Żółkwi okazała się strzałem w dziesiątkę. Kiedy w słoneczny ranek znalazłem się na rynku w Żółkwi miałem wrażenie, że przeniosłem się w czasie. Dookoła nie było żywego ducha. Mogłem do woli podziwiać pozostałości dawnej świetności siedziby rodowej Żółkiewskich i Sobieskich, spacerować, fotografować i chłonąć atmosferę sennego prowincjonalnego miasteczka.


Zamki "Złotej Podkowy"


ukraina fotki - zamek w Olesku ukraina zdjęcia - brama wjazdowa na dziedziniec zamkowy ukraina foto - ozdobny portal zdjęcia ukraina - widok na dziedziniec zamkowy z krużganków fotki ukraina - rensansowy nagrobek Anny Sieniawskiej foto ukraina - ozdobny kafel zdjęcia z ukrainy - degustacja likierów w zamkowej kawiarence foto z ukrainy - Złoczów zamek Sobieskich fotki z ukrainy - Złoczów pawilon chiński na dziedzińcu zamkowym ukraina fotki - Podhorce pomnik żołnierzy radzieckich ukraina zdjęcia - Podhorce aleja w ogrodzie angielskim prowadząca do zamk ukraina foto - zamek w Podhorcach typu palazzo in fortezza zdjęcia ukraina - fragment bastionów obronnych fotki ukraina - taras z kamiennymi wazonami foto ukraina - dziedziniec zamkowy zdjęcia z ukrainy - detal architektoniczny z herbem Pobóg Koniecpolskich foto z ukrainy - fragment fortyfikacji obronnych - sucha fosa fotki z ukrainy - ozdobna iglica z Atlasem wieńcząca kopułę alkierza ukraina fotki - Podhorce fortyfikacje bastionowe i zamek

Z uwagi na spore odległości pomiędzy zamkami "Złotej Podkowy", postanowiłem wykupić wycieczkę fakultatywną. Niestety, ale lokalne biura podróży oferowały tylko zwiedzanie Oleska, Złoczowa i Podhorec. W trakcie podróży przewodniczka niestrudzenie zalewała uczestników potokiem profesjonalnych informacji. Muszę przyznać, że zwiedzane zabytki trochę mnie rozczarowały. Może z wyjątkiem zamku typu "palazzo in fortezza" w Podhorcach, który pomimo zniszczeń nadal prezentuje się bardzo okazale.


Kijów


kijów fotki - ulica Iwana Mazepy droga do Ławry kijów zdjęcia - nadbramna cerkiew Trójcy Świętej kijów foto - freski z XVII w. na ścianie frontowej zdjęcia kijów - wieżyczka z krzyżem fotki kijów - Wielka Dzwonnica po prawej pomieszczenia przytułku dla straych mnichów foto kijów - Dzwonnica górne poziomy z dzwonami i kurantami zdjęcia z kijowa - czas na sprawy doczesne foto z kijowa - Cerkiew Trójcy Świętej fotki z kijowa - Sobór Zaśnięcia Matki Boskiej kijów fotki - Wielka Dzwonnica od strony domu namiestnika Ławry kijów zdjęcia - Cerkiew Wszystkich Świętych nad bramą Targową kijów foto - detal architektoniczny zdjęcia kijów - wieża barokowej cerkwi św. Mikołaja fotki kijów - Cerkiew Trapezowa pod wezwaniem Antoniego i Teodozego foto kijów - widok na Wielką Dzwonnicę i Sobór Uspieński zdjęcia z kijowa - panorama na Dniepr i Dolną Ławrę foto z kijowa - Dolna Ławra dzwonnice Bliskich i Dalekich Pieczar fotki z kijowa - Droga na Dolną Ławrę widok na Wielką Dzwonnicę i cerkiew Trapezową kijów fotki - dzwonnica i galeria do Bliskich Pieczar kijów zdjęcia - brama prowadząca do Bliskich Pieczar kijów foto - Cerkiew Podniesienia Krzyża Pańskiego zdjęcia kijów - wejście do Bliskich Pieczar fotki kijów - zejście do Dalekich Pieczar wiosenne porządki foto kijów - Widok na Górną Ławrę po lewej galeria Dalekich Pieczar zdjęcia z kijowa - ulica Ruska widok na Cerkiew Michała Archanioła foto z kijowa - tablica informacyjna w głębi gmach Opery Narodowej fotki z kijowa - Chreszczatyk główna aleja Kijowa kijów fotki - kamienica przy Chreszczatyku naśladująca architekturę starożytnego Babilonu kijów zdjęcia - Złota Brama rekonstrukcja kijów foto - Złota Brama rekonstrukcja zdjęcia kijów - wrota Złotej Bramy fotki kijów - pomnik Bogdana Chmielnickego przy Placu Sofijskim foto kijów - pomnik Chmielnickiego i sobór św. Michała Archanioła zdjęcia z kijowa - dzwonnica przy Monastyrze Sofii Kijowskiej foto z kijowa - Sobór Sofijski na terenie Monastyru Sofia Kijowska fotki z kijowa - widok z dzwonnicy na sobór Sofijski kijów fotki - wnętrze dzwonnicy kijów zdjęcia - kopuły soboru Sofijskiego na tle współczesnej zabudowy kijów foto - panorama placu Sofijskiego zdjęcia kijów - widok na monastyr św. Michała Archanioła fotki kijów - Sobór Sofijski od strony Bramy Zaborowskiego foto kijów - kopuły soboru zwieńczone krzyżami zdjęcia z kijowa - miejscowy artysta foto z kijowa - pomnik hetmana Sahajdacznego na Padole fotki z kijowa - Funicular kolejka łącząca Padół z górnym miastem kijów fotki - rekonstrukcja soboru św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach kijów zdjęcia - Monastyr św. Michała Archanioła barokowa fontanna kijów foto - panorama Dniepru zdjęcia kijów - monumenty ukraińskiej toższamości fotki kijów - figura Kozaka przy Placu Niepodleglości

Kijów przytłacza swoją rozległością. Aby jak najwięcej zobaczyć trzeba przemieszczać się metrem, tramwajem lub busem. Niezwykłym przeżyciem jest wtopienie się w tłum pielgrzymów i przejście wraz z nimi podziemnymi korytarzami Ławry Peczerskiej. Patrząc na poruszające się postacie, mimowolnie poddaję się panującej wokół aurze sacrum. Po wyjściu na powierzchnię czar pryska. Czas ruszać dalej.


Biała Cerkiew


biała cerkiew fotki - w drodze do parku pomnik Lenina za okczysnę biała cerkiew zdjęcia - Aleksandria wejście główne biała cerkiew foto - alejki spacerowe diana zdjęcia biała cerkiew - amfiteatr kolumnada Echo fotki biała cerkiew - amfiteatr antyczna figura foto biała cerkiew - alejki spacerowe figura anioła zdjęcia z białej cerkwi - figura anioła ślady dawnej świetności fotki z białej cerkwi - widok na mostek chiński ruiny dworku Branickich i wodospad foto z białej cerkwi - ruiny dworku Branickich i wodospad mostek chiński mostek chiński ruiny znad stawu

Bardzo chciałem zobaczyć jeden z najsłynniejszych parków dawnej Rzeczypospolitej jakim jest Zofiówka w Humaniu. Jednak ze względu na sporą odległość tego miasta od Kijowa, zdecydowałem się na wycieczkę do Białej Cerkwi. Ta tradycyjna ostoja kozaczyzny zasłynęła dzięki niemal wzorcowej polskiej rezydencji magnackiej - Aleksandrii. Niestety, ale z dawnej świetności monumentalnego założenia parkowego Aleksandry Branickiej niewiele do dzisiaj pozostało.


Odessa


odessa fotki - dworzec w Odessie z symbolami komunizmu odessa zdjęcia - ulica w Odessie z symbolami wiary odessa foto - deptak przy plaży Arkadia pierwsi spacerowicze zdjęcia odessa - deptak do plaży Arkadia komercja rządzi fotki odessa - plaża Arkadia foto odessa - plaża Arkadia pierwsi wczasowicze zdjęcia z odessy - aleja spacerowa wzdłóż plaży Arkadia foto z odessy - Park Gorsad fotki z odessy - krzesło ze słynnej powieści Ilfa i Pietrowa Dwanaście Krzeseł odessa fotki - pomnik Utesowa w parku Gorsad odessa zdjęcia - tradycyjny samowar odessa foto - gmach Opery i Baletu zdjęcia odessa - opera detal architektoniczny fotki odessa - muzeum archeologiczne foto odessa - gmach Starej Giełdy zdjęcia z odessy - Stara Giełda detal architektoniczny foto z odessy - pomnik Puszkina przed gmachem Starej Giełdy fotki z odessy - Primorskij Bulwar odessa fotki - spacerowicze w strojach z początku XX w. odessa fotki - spacerowicze w strojach z początku XX w. odessa zdjęcia - widok na port ze Schodów Potiomkinowskich odessa foto - schody Nadmorskie (Potiomkinowskie) pamiątkowa fotka zdjęcia odessa - pomnik pierwszego gubernatora Odessy księcia Riechelieu foto odessa - rotunda przy Primorskim Bulwarze zdjęcia z odessy - rotunda chwila we dwoje Primorskij Bulwar marjaki fotki odessa - pałac Woroncowa fotki z odessy - pomnik carycy Katyrzyny II odessa fotki - klasycystyczna kamienica przy jednej z ulic odessa zdjęcia - detal architektoniczny

Odessa to kosmopolityczne miasto z życzliwymi i otwartymi mieszkańcami. Przekonało mnie o tym przypadkowo poznane na Primorskim Bulwarze ukraińskie małżeństwo. Młodzi ludzie nie tylko dotrzymali mi towarzystwa podczas wieczornego spaceru po zaułkach Odessy, ale uraczyli mnie mnóstwem zabawnych dykteryjek. Spośród wielu atrakcji Odessy, największe wrażenie wywarły na mnie słynne Schody Potiomkinowskie, będące symbolem miasta.Wasze komentarze: